piątek, 7 kwietnia 2023

Między 8 a 11 kwietnia 1945r. Zapomniana masakra w Celle, czyli jak niemiecka ludność cywilna urządziła polowanie na Polaków, więźniów obozu koncentracyjnego KL Neuengamme. Śmierć poniosło ok. 3000 osób, z czego ok. 200-300 zabito w efekcie autentycznych polowań.



 Zapomniana masakra w Celle, czyli jak niemiecka ludność cywilna urządziła polowanie na Polaków


W ramach przypomnienia o tym kto był sprawcą, a kto ofiarą chorej nazistowskiej ideologii warto przytoczyć historię jaka wydarzyła się w kwietniu 1945 roku w niemieckim Celle niedaleko Hannoweru. Wówczas to SS-mani oraz lokalna ludność cywilna urządziła obławę na więźniów obozu koncentracyjnego KL Neuengamme. Śmierć poniosło ok. 3000 osób, z czego ok. 200-300 zabito w efekcie autentycznych polowań. W 1947 roku udało się skazać 7 sprawców tej masakry. Co jednak istotne - już 5 lat później wszystkich skazanych zwolniono za... dobre sprawowanie (!).

 

Telesfor Świercz był polskim więźniem obozu koncentracyjnego KL Neuengamme. W kwietniu 1945 roku, w związku ze zbliżającymi się oddziałami aliantów, Niemcy podjęli decyzję o ewakuacji Świercza oraz wszystkich innych więźniów tego obozu i przeniesieniu ich do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Świercz nie dotarł jednak do wyznaczonego przez Niemców celu. W listopadzie 1945 roku jego ciało zostało znalezione w Celle przy Fuhrberger Strasse 40. Zginął w kwietniu tego samego roku w wyniku "polowania" urządzonego przez lokalną ludność cywilną z inspiracji SS-manów. Miał roztrzaskaną czaszkę.

       

Świercz został zabity między 8 a 11 kwietnia 1945 roku, tak samo jak około 3000 innych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, którzy docelowo mieli trafić do Bergen-Belsen. Dlaczego tam nie dotarli? Dlaczego nie zostali wyzwoleni kilka dni później przez wojska brytyjskie?


Otóż niemiecki pociąg towarowy, który przewoził więźniów do Bergen-Belsen w dniu 8 kwietnia zatrzymał się w Celle. Niedaleko stał inny pociąg, który stanowił skład amunicji. W wyniku nalotu aliantów amunicja eksplodowała, co spowodowało uszkodzenie większości wagonów przewożących więźniów. W wyniku powyższego bardzo dużej grupie ludzi udało się zbiec do miasta lub do okolicznych lasów. 


Po zakończeniu alianckich nalotów Niemcy podjęli decyzję, aby rozpocząć obławę na więźniów, którym udało się zbiec. Rozpoczęło się prawdziwe "polowanie", w którym uczestniczyli zarówno SS-mani, Gestapo, lokalna straż pożarna oraz zwykli mieszkańcy Celle. W wyniku obławy część więźniów została zabita na miejscu (taki los spotkał np. wspomnianego powyżej Telefora Świercza). Pozostałych, którym nie udało się uciec albo ukryć, poprowadzono w "marszu śmieci" do obozu Bergen-Belsen. Spośród około 4000 więźniów obozów koncentracyjnych (byli tam Polacy, Ukraińcy, Rosjanie, Holendrzy oraz Francuzi), którzy 8 kwietnia 1945 roku znaleźli się w Celle, do Bergen-Belsen dotarło tylko 487. Szacuje się, że śmierć w wyniku wybuchu składu amunicji, polowań, egzekucji oraz z wycieńczenia poniosło łącznie ok. 3000 osób.

 

W grudniu 1947 roku za udział w masakrze w Celle udało się skazać siedmiu zidentyfikowanych sprawców, którzy brali udział w polowaniu. Wszyscy oni wyroki więzienia od 15 do 20 lat. Co jednak istotne - całą siódemkę skazanych zwolniono z więzienia już w październiku 1952 roku. Powód? - Dobre sprawowanie.

Post Historia Jakiej Nie Poznasz w Szkole.

                                              ⬇️

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Masakra_w_Celle

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Celle KL Neuengamme #KLBergenBelsen #MarszŚmierci 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust