poniedziałek, 11 czerwca 2018

14 czerwca podróżni usłyszą na dworcach o rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

Podróżni usłyszą komunikat ma dworcach kolejowych w Tarnowie, skąd wyjechał pierwszy transport, Krakowie Płaszowie i Krakowie Głównym, przez które przejeżdżał, oraz Oświęcimiu, dokąd zmierzał, a także w Gdańsku i Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu oraz na trzech dworcach warszawskich – Wschodnim, Centralnym i Zachodnim - poinformowała Gabriela Juszczuk z PKP Polskie Linie Kolejowe.
Komunikat zostanie wygłoszony między godziną 11 i 12. Przypomni on, że 14 czerwca 1940 r. "do nowo utworzonego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz niemiecki okupant deportował 728 Polaków - głównie młodych ludzi: harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowych 1939 r.”.
„Pociąg z Polakami wyjechał z Tarnowa w godzinach porannych. Podczas postoju na dworcu w Krakowie więźniowie usłyszeli z megafonów informację o zajęciu Paryża przez armię niemiecką. Data 14 czerwca 1940 r. - dzień deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz – uznawany jest za początek funkcjonowania tego największego niemieckiego obozu zagłady” – poinformuje komunikat.
Z megafonów przypomniane zostanie, że do KL Auschwitz Niemcy deportowali ok. 150 tys. Polaków, z czego śmierć poniosła ok. 75 tys. „Polacy stanowili drugą co do wielkości liczbę ofiar. Nigdy nie wolno o tym zapomnieć, tak jak i o pozostałych ofiarach KL Auschwitz: Żydach, jeńcach sowieckich, Romach i innych. Cześć ich pamięci!” – głosi komunikat.
W komunikacie znajdzie się także przypomnienie, że 14 czerwca, na wniosek byłych więźniów i ich rodzin, zrzeszonych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich, przypada ustanowiony przez Sejm Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Główne uroczystości rocznicowe zainauguruje 14 czerwca msza św. w Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach. W Miejscu Pamięci Auschwitz uczestnicy złożą hołd ofiarom przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. Niemcy w tym miejscu rozstrzelali podczas wojny wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Złożą także kwiaty przed tablicą upamiętniającą więźniów z pierwszego transportu, wmurowaną na budynku nieopodal obozu. W jego podziemiach Niemcy osadzili Polaków, gdyż obóz nie był jeszcze gotowy. W bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I otwarta zostanie stała wystawa poświęcona obozowemu ruchowi oporu.
Niemcy założyli obóz, aby więzić w nim Polaków. Dwa lata później powstał Auschwitz II-Birkenau, który stał się miejscem zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Źródło IPN i (PAP) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust