czwartek, 11 sierpnia 2022

12 sierpnia 1920r. wojna polsko-bolszewicka: Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę na przedmieścia Warszawy. Od północy wojska sowieckie nacierały na Płock, Toruń i Włocławek. Józef Piłsudski z Warszawy wyruszył do frontowej kwatery i objął dowództwo nad formowaną grupą uderzeniową.

 Po trupie Polski mieli iść dalej na Zachód podpalając świat, ale na przeszkodzie stanęliśmy my - 𝗣𝗼𝗹𝗮𝗰𝘆 🇵🇱❗ Zjednoczeni powstrzymaliśmy bolszewików i zwyciężając pod Warszawą obroniliśmy nie tylko siebie, ale i Europę❗



12 sierpnia 1920r. wojna polsko-bolszewicka: Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę na przedmieścia Warszawy. Od północy wojska sowieckie nacierały na Płock, Toruń i Włocławek. Józef Piłsudski z Warszawy wyruszył do frontowej kwatery i objął dowództwo nad formowaną grupą uderzeniową.

      Brytyjski historyk, Norman Davies, o wojnie polsko-sowieckiej [fragment]

[…] Dla rządu Piłsudskiego była to wojna o utrzymanie niepodległości […]. Wojna polsko-sowiecka zaczęła się od pierwszego nieplanowanego starcia na Białorusi 14 lutego 1919 roku. W pierwszej fazie – w 1919 roku – inicjatywa była w rękach Polaków […]. W 1920 roku działania wojenne dramatycznie się rozszerzyły. Na szybko przesuwającej się linii frontu, rozciągającej się od Łotwy na północy po Rumunię na południu, znalazło się ponad milion żołnierzy. Począwszy od stycznia, Armia Czerwona zaczęła formować potężne siły złożone z 700 000 żołnierzy. 10 marca dowództwo sowieckie wydało rozkaz rozpoczęcia wielkiej ofensywy na Zachód […]. Ale Piłsudski zdławił tę próbę w zarodku […]. Odważny marsz na Kijów opóźnił pochód wojsk sowieckich. Potem nadeszło lato i losy się odwróciły […]. W pierwszych dniach sierpnia pięć armii sowieckich zbliżało się już do przedmieść Warszawy. Sytuacja była krytyczna […]. Akurat w chwili, gdy przeciwnik zbierał siły, aby zadać ostateczny cios, wojska polskie dokonały przegrupowania, wykonując manewr równie śmiały, co skomplikowany […]. Zręczna operacja Piątej Armii pod dowództwem Sikorskiego zatrzymała główne siły wojsk sowieckich na przedpolach Warszawy […] to był „Cud nad Wisłą”.


        Lord D'Abernon o bitwie warszawskiej [fragment]

[…] Gdyby Karol Młot nie powstrzymał inwazji Saracenów [Arabów] pod Tours (w 732 r.), dziś w szkołach w Oksfordzie nauczano by Koranu […]. Gdyby Piłsudskiemu nie udało się pod Warszawą powstrzymać triumfalnego marszu Armii Czerwonej, przyniosłoby to w rezultacie nie tylko niebezpieczny zwrot w dziejach chrześcijaństwa, lecz również fundamentalne zagrożenie całej zachodniej cywilizacji. Bitwa pod Tours ocaliła naszych przodków przed jarzmem Koranu; jest rzeczą prawdopodobną, że bitwa pod Warszawą ocaliła Europę Środkową i część Zachodniej przed o wiele większym niebezpieczeństwem: przed fanatyczną tyranią sowiecką […].

Lord D'Abernon - brytyjski ambasador w Berlinie, naoczny świadek bitwy warszawskiej 1920 r.; umieścił bitwę warszawską 1920 r. na sporządzonej przez siebie liście 18 bitew decydujących o losach świata. 

Zdj.1. Plakat propagandowy z okresu wojny polsko-sowieckiej (1920 r.)

Zdj. 2. Sowiecki plakat propagandowy z czasów wojny z Polską. Napisy w języku rosyjskim: "Oto, czym kończą się pańskie pomysły", "Niech żyje sowiecka Polska".

Film IPN. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust