poniedziałek, 1 sierpnia 2022

❗2 sierpnia 1944 r., w drugim dniu PW zmarła Krystyna Krahelska "Danuta" - polska poetka, harcerka, pielęgniarka, żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

 "Hej, chłopcy, bagnet na broń!

Długa droga, daleka przed nami,

Mocne serca, a w ręku karabin,

Granaty w dłoniach i bagnet na broni.[...]"

................................................

❗2 sierpnia 1944 r., w drugim dniu PW zmarła Krystyna Krahelska "Danuta" - polska poetka, harcerka, pielęgniarka, żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego.



Krystyna Krahelska urodziła się 25 marca 1914 w majątku w Mazurkach nad rzeką Szczarą. Ukończyła gimnazjum w Brześciu nad Bugiem. W 1935 r. przeniosła się do Warszawy, gdzie zaczęła studia na Wydziale Etnografii. Zaraz po przyjeździe do stolicy otrzymała propozycję od prof. Ludwiki Nitschowej pozowania do pomnika warszawskiej Syrenki.


▶️O pomniku Syreny sama artystka mówiła tak:



"Wyrzeźbiona przeze mnie twarz Syreny warszawskiej jest twarzą Krystyny zmonumentalizowaną, aby nie było tak łatwo rozpoznać Krysię, chodzącą ulicami, co by Ją może krępowało. Bo chodziła ulicami warszawskimi prosta, wysoka, jaśniejąca uśmiechem wewnętrznej młodzieńczej radości i siły, gotowa na wszystko, co uczciwe, sprawiedliwe i piękne".

..................................

1 sierpnia, podczas prowadzonego przez pluton od strony ul. Polnej ataku na budynek Domu Prasy przy ul. Marszałkowskiej, w momencie ratowania rannego kolegi "Danuta" została trzykrotnie postrzelona w klatkę piersiową. Była operowana w szpitalu powstańczym na ul. Polnej 34, jednak w wyniku zadanych ran zmarła nad ranem 2 sierpnia.



Została pochowana w ogródku domu przy ul. Polnej 36, a po wojnie prochy przeniesiono na Cmentarz na Służewie przy ul. Renety.


Pośmiertnie awansowana do stopnia plutonowego Armii Krajowej oraz odznaczona orderami.


Twórczość poetki to wiersze i piosenki, które pisała od 1928 r. Najbardziej znaną piosenkę - "Hej, chłopcy, bagnet na broń" napisała w styczniu 1943 dla żołnierzy "Baszty". Stała się ona najpopularniejszą piosenką żołnierską Polski Walczącej i Powstania Warszawskiego. Tekst opublikowano po raz pierwszy na łamach konspiracyjnego pisma "Bądź Gotów" - 20 listopada 1943 - a następnie przedrukowano kilkakrotnie w prasie powstańczej oraz w dwóch konspiracyjnych antologiach Pieśni Podziemne (1944) i Śpiewnik B.Ch (październik 1944), a także w wielu antologiach powojennych.


W czasie okupacji znane były i śpiewane także jej dwie wcześniejsze (napisane w latach 1941-1942) piosenki "Kołysanka" - znana również pod tytułem "Kołysanka o zakopanej broni" i "Kujawiak" znany również jako - "Kujawiak konspiracyjny", "Kujawiak partyzancki", oraz wiersze: "Polska", "Modlitwa" i "Wiersz o Tobruku".


Po wojnie wydano dwa zbiory jej wierszy i piosenek: "Smutna rzeka" i "Wiersze".

..................................................

✔️Stryjeczna siostra Krystyny Krahelskiej relacjonowała:    


"Krystyna Krahelska została ranna na Polu Mokotowskim. Zginęła tak, jak sobie wymarzyła - bo ona upadła nie na bruk, co byłoby dla niej straszne, ona upadła na pole działkowe, leżała wśród słoneczników, kartofli, buraków, na tej ziemi, która dla niej była wszystkim."



▶️Wspominając twórczość Krystyny, kuzynka przypomina o ostatnim czterowierszu, jaki Krystyna napisała w życiu. Pochodził z czerwca 1944 r. Był w pewnym sensie wizją poetki, sprawdzoną wizją:


"Gdy przyjdzie dzień odlotu do krainy innej, 

chcę odlecieć w porywie szczęścia jak ptak, 

co uciekając z ziemi niegościnnej, 

ziemię na niebo zamienia".


Cześć Jej Pamięci!🇵🇱

Post Agnieszka Marciniuk. 

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #PowstanieWarszawskie #PW 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust