26 sierpnia 1942 roku transportem z Katowic do KL Auschwitz trafiła razem z mężem Janem -Helena Prześlak (zdjęcie).
Małżeństwo Prześlaków było znanymi i szanowanymi obywatelami Jaworzna. Jan był członkiem przed wojną członkiem Związku Strzeleckiego w Jaworznie -Borach, prezesem Koła Kierowników Szkół, członkiem Rady Szkolnej Miejskiej w Jaworznie oraz Komisji Egzaminacyjnej dla Nauczycieli Szkół Powszechnych w Sosnowcu, a tuż przed aresztowaniem za pomoc udzielaną Żydom kierownikiem szkoły w Starej Hucie. Helena była nauczycielką języka polskiego, założycielką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Jaworznie.
Zostali aresztowani przez Gestapo w nocy z 12 na 13 lipca 1942 roku. Istotnym faktem, który z pewnością przyczynił się do pozbawienia ich wolności było to, że ukrywani przez nich Żydzi zachowywali się bardzo nieodpowiedzialnie i nieostrożnie. Palili w nocy światło i przechadzali się po szkolnym podwórku, co wkrótce doprowadziło do tego, że tajnej działalności Prześlaków wiedzieli niemal wszyscy okoliczni mieszkańcy.
Po aresztowaniu wywieziono ich do siedziby Gestapo w Jaworznie, a następnie do Mysłowic skąd trafili do KL Auschwitz.
Helena otrzymała numer 18 444 i status więźniarki politycznej. Podobnych informacji trudno jednak na temat jej męża. Dane zawarte w publikacji "Mieszkańcy Śląska, Podbeskidzia, Zagłębia Dąbrowskiego w KL Auschwitz" mówią, że został on skazany na śmierć podczas posiedzenia policyjnego sądu doraźnego 10 września 1942 roku. W jego akcie zgonu datowanym na ten sam dzień podano jednak jako przyczynę zawał mięśnia sercowego. Helena zmarła 23 września 1942 roku na bliżej nieokreślone zakażenie.
Post Historia Polski Dzień Po Dniu.
#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #jews #JewishTruth #PolacyRatującyŻydów #USA #JTA #TheTimesOfIzrael #TheJerusalemPost
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust