12 listopada 1908 roku w Łodzi przyszedł na świat Zbigniew Jasiński, ps. „Rudy”, „Zbigniew Rudy” (zm. 5 lutego 1984 w Bermagui w Australii) – dziennikarz, poeta-marynista, uczestnik wojny obronnej Polski w 1939 r., podporucznik, pracownik radiostacji AK „Błyskawica”, mąż Wandy Karczewskiej.
Lata I wojny światowej spędził w Rosji. W niepodległej Polsce uczył się w Szkole Morskiej, odbył też studia dziennikarskie w Wyższej Szkole Dziennikarskiej. W latach 1929–32 służył w Marynarce Wojennej, pracował w Lidze Morskiej i Kolonialnej, w Instytucie Bałtyckim w Gdyni. W roku 1938 brał udział w rejsie jachtu "Poleszuk" do Afryki.
W okresie międzywojennym był znanym dziennikarzem i poetą. W latach 30. XX w. współpracował z Polskim Radiem. Opublikował marynistyczne utwory poetyckie: "Rejs do Rygi" (Poznań 1931), "Papierowym okrętem", a Ilustrowany "Kurier Codzienny" drukował w odcinkach jego powieść "Biczmen".
Walczył w wojnie obronnej 1939 roku, dostał się do sowieckiej niewoli, przewieziony do łagru Tetkino pod Kurskiem. Przeniesiony do Lublina z powodu wymiany jeńców, udało mu się uciec w roku 1940. W roku 1941 wstąpił do ZWZ-AK. W roku 1943 odbył misję kurierską do Jugosławii.
W okupowanej Warszawie działał w Biurze Informacji i Propagandy ZWZ-AK. Podczas Powstania Wwarszawskiego przygotowywał dla radiostacji AK "Błyskawica" sprawozdania i reportaże z frontu walki i utwory poetyckie oddające przeżycia i nastroje powstańców. Andrzej Pomian nazwał go „Poetą Powstania Warszawskiego”. Zasłynął wierszem pt. "Żądamy amunicji" (uważanym za najpopularniejszy wiersz powstania), który został nadany z powstańczej radiostacji „Błyskawica” w dniu 24 sierpnia 1944 roku.
"Tu zęby mamy wilcze, a czapki na bakier
Tu – u nas – nikt nie płacze w walczącej Warszawie.
Tu się Prusakom siada na karki okrakiem
i wrogów gołą garścią za gardła się dławi".
Inne wiersze Jasińskiego: "Odmawiamy!" (inny tytuł: "Odpowiedź gazowni" przed 10 sierpnia), "Sierpień" (przed 23 sierpnia), "Pieśń Warszawy", "Pieśń o Powstaniu", "Sumienie świata". Natomiast wiersze "Maszerowali" i "Poprzez druty" zostały napisane w oflagu, w październiku roku 1944. Wydano tomik autorski poezji Zbigniewa Jasińskiego, pt. "Krwią i rymem".
Po powstaniu Jasiński przebywał w oflagu XB Sandbostel, a po jego wyzwoleniu pozostał na Zachodzie. Służył w brytyjskiej marynarce handlowej, a od roku 1952 zamieszkał w Australii, imając się różnych zajęć i zawodów. Nie przestał pisać (choć – cytując jego słowa: "moje wysiłki poetyckie zginęły wraz z powstaniem"), publikował w polskich czasopismach emigracyjnych, należał do Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.
Pochowany na cmentarzu w Rookwood, Sydney.
Post Historia Wczoraj i dziś
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust