sobota, 12 listopada 2022

❗️13 listopada 1944 r. w Zatwarnicy pow. Lesko, Ukraińcy zamordowali 8 Polaków (rodziny Domańskich i Marszałków) i powiesili 1 Ukraińca, którego oskarżyli o "zdradę narodu ukraińskiego". Banda uderzyła też na posterunek milicji.



 ❗️13 listopada 1944 r. w Zatwarnicy pow. Lesko, Ukraińcy zamordowali 8 Polaków (rodziny Domańskich i Marszałków) i powiesili 1 Ukraińca, którego oskarżyli o "zdradę narodu ukraińskiego". Banda uderzyła też na posterunek milicji.


✔️Na stronie Twoje Bieszczady, w zakładce Zatwarnica znajdujemy krótki zapis:


"Od jesieni 1944 teren wsi pozostawał poza kontrolą polskiej administracji ze względu na przewagę UPA. Na terenie tym próbowano utworzyć posterunki milicji. Posterunek w Zatwarnicy działał krótko. Pierwszy napad UPA na niego miał miejsce w listopadzie 1944 r. Zginał wówczas komendant posterunku Stanisław Śliwa. Wkrótce w pobliżu zginęli inni milicjanci. 


Na terenie przyległym do cmentarza w roku 1974 ustawiono pamiątkowy obelisk z nazwiskami zabitych milicjantów. Byli to Stanisław Śliwa (s.Piotra), Stanisław Śliwa (s.Marcina), Franciszek Borgosz, Jan Maciejewski, Mieczysław Radwański oraz Józef Leszczyszyn. Obelisk ufundowano w 30 rocznicę powstania MO i SB. Ponieważ na obelisku znajduje się napis, iż w/w polegli podczas utrwalania władzy ludowej, w roku 2019 wydano nakaz usunięcia obelisku (Ustawa dekomunizacyjna). Prawdopodobnie zostanie zmieniony napis a sam obelisk i nazwiska pozostaną, chyba, że zamierzeniem jest m.in. tuszowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.


10 września 1945 banderowcy spalili zabudowania dworskie oraz tartak. W Suchych Rzekach znajdował się jeden z głównych obozów sotni Bira oraz szkoła podoficerska kurenia Rena. W roku 1946 próbowano w Zatwarnicy założyć kolejny polski posterunek Milicji Obywatelskiej, został jednak już po kilku dniach zlikwidowany przez oddział Bira, co spowodowało przeprowadzenie przez LWP akcji w wyniku której spalona została większa część zabudowy wsi oraz cerkiew. W czerwcu 1946 część mieszkańców Zatwarnicy wysiedlono do ZSRR. Resztę ludności (i tych, którzy wrócili) wysiedlono w ramach akcji Wisła w roku 1947. Zabudowania wsi spalono".

--------------------

W tamtym roku, w lipcu, odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą Polaków przez Ukraińców. Obelisk znajduje się nieopodal miejscowego cmentarza. Do niedawna w tym miejscu znajdował się obelisk poświęcony wyłącznie sześciu milicjantom poległym w walkach z UPA. W obecnej formie upamiętnia polskich mieszkańców bieszczadzkiej wsi, którzy zostali zabici przez Ukraińców. Do dziś nie wiadomo, gdzie jest zbiorowa mogiła 46 ofiar mordu na Polakach z Zatwarnicy. 


Wśród uczestników spotkania była jedna z nielicznych żyjących do dziś osób, które były świadkami tragicznych wydarzeń. Mieszkanka Zatwarnicy, Władysława Wojewódka–Natanek, jako dziecko uniknęła śmierci z rąk ukraińskich rezunów. Jej rodzina ocalała dzięki temu, że zostali ostrzeżeni przez sąsiada Ukraińca.


✔️Marek Bajda, nadleśniczy z Lutowisk, współorganizator uroczystości


"Niestety, wielu Polaków nie miało tyle szczęścia. Ginęli z rąk upowskich siepaczy, często sąsiadów i znajomych, a nasze lasy zapewne są dla wielu z nich miejscem wiecznego spoczynku. Dlatego zachowanie pamięci o pomordowanych rodakach jest naszą powinnością".

Post Agnieszka Marciniuk 

#Barbarian #UkrainianBarbarian #ToMyjesteśmyPamięcią #PlomienBraterstwa #ПолумяБратерства

#NeverAgain #WeRememberTheFact #ПамятаємоПравду #Reparacje #UkrainianReparationsForPoland #Odszkodowania #CzasZapłatyZaRzeź !!! #Polishholokaust #WW2 #WorldWarTwo #Wołyń #Kresy #UkrainianMurdered #OUN #UPA #UA #Ludobójstwo #Genocidum #Genocide #GenocidumAtrox #UkrainianCrimes #UkrainskieZbrodnie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust