👤 15 listopada 1908 r. urodził się Tadeusz Zygmunt Jeziorowski - bohater wojny polsko-bolszewickiej, który blisko dwadzieścia lat później zginął śmiercią lotnika, strzegąc polskiego nieba przed niemiecką agresją.
⚔️ Jako niespełna dwunastoletni harcerz bronił Płocka przed bolszewikami w sierpniu 1920 r., odznaczając się niebywałym męstwem i odwagą. Nie tylko dostarczał na barykady amunicję, ale także z narażeniem własnego zdrowia i życia przeciągnął na stronę obrońców porzucony ciężki karabin maszynowy. Tym samym przyczynił się do wzmocnienia obrony miasta.
🎖 Za swoją godną podziwu postawę został odznaczony przez pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych. Jest najmłodszym kawalerem tego odznaczenia.
ℹ Będąc dzieckiem, marzył o tym, by zostać pilotem WP. Po zdaniu matury rozpoczął naukę w Szkole Orląt w Dęblinie. Po ukończeniu uczelni piął się po kolejnych szczeblach wojskowej kariery. Początkowo Jeziorowski pełnił służbę w 3. pułku lotniczym w Poznaniu, następnie był twórcą i pierwszym dowódcą 161. eskadry myśliwskiej we Lwowie, potem oficerem taktycznym III (lwowskiego) dywizjonu myśliwskiego.
🎖 Zygmunt Jeziorowski zginął 4 września 1939 r. w Ksawerowie pod Łodzią, gdzie tuż przed wybuchem II wojny światowej został przerzucony lwowski dywizjon. Większość swojego życia poświęcił służbie dla Polski, nigdy nie założył rodziny. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
📚 W ramach serii wydawniczej Instytutu Pamięci Narodowej "Bohaterowie Niepodległej" ukazała się niedawno broszura poświęcona Tadeuszowi Zygmuntowi Jeziorowskiemu. Publikacja została wydana w formie papierowej, dostępna jest także w wersji elektronicznej na portalu IPN przystanekhistoria.pl
Post Archiwum IPN
#ArchiwumIPN #AIPN #IPNŁódź #TowarzystwoNaukowePłockie #ArchiwumPaństwowewPłocku #KsiążnicaPłockaimWładysławaBroniewskiego #SzkołaPodstawowanr1imBraciJeziorowskichwPłocku #MuzeumDiecezjalnewPłocku #MuzeumŻołnierzyWyklętychiWięźniówPolitycznychPRL
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust