czwartek, 24 listopada 2022

25 listopada 1945r. na Woli założony został Cmentarz Powstańców Warszawskich; spoczywają na nim szczątki ponad 100 tys. osób - powstańców i ludności cywilnej stolicy.

 


25 listopada 1945r. na Woli założony został Cmentarz Powstańców Warszawskich; spoczywają na nim szczątki ponad 100 tys. osób - powstańców i ludności cywilnej stolicy.



Wczesną wiosną najpoważniejszym problemem, z którym musiały zmierzyć się ówczesne władze administracyjne Warszawy było zapobieżenie epidemii, która mogła lada chwilę wybuchnąć z racji ogromnej ilości nie pogrzebanych zwłok. Zwłoki poległych i pomordowanych żołnierzy i mieszkańców Warszawy leżały na ulicach, na klatkach schodowych domów, w mieszkaniach i piwnicach, w gruzach i ruinach zburzonych domów.



          Cmentarze miejskie nie miały wystarczającej ilości miejsc dla przyjęcia takiej liczby zwłok. Powstał więc wręcz zbrodniczy pomysł spalenia większości zwłok. Był to projekt wysoce niemoralny, przypominający wręcz to, co Niemcy zrobili kilka miesięcy wcześniej. Poza aspektem moralnym uniemożliwiłoby to jakąkolwiek identyfikację zabitych.

Trzeba mieć świadomość, że mimo wysiłków ekip Czerwonego Krzyża, ustalono tożsamość jedynie niewielkiej liczby zwłok.

Wiele zwłok zostało w czasie Powstania pochowanych z dokumentami umieszczonymi w butelce. Przy ekshumacji nie zawsze można było tę butelkę odnaleźć, a przy grobach masowych, nie zawsze było wiadomo, których zwłok dotyczyła konkretna butelka. Przy przenoszeniu zwłok często odpadały znaczki identyfikacyjne. Dlatego w rezultacie niewielka liczba poległych i zamordowanych mogła być pochowana pod własnym nazwiskiem.

Już w lipcu 1945 r. powstała idea stworzenia Cmentarza Poległych w Powstaniu 1944 r. Wyborem miejsca na nowy cmentarz zajęło się Biuro Odbudowy Stolicy. We wrześniu 1945 r. BOS zwrócił się do Starostwa Grodzkiego Warszawa-Zachód z uzasadnieniem wyboru terenów pod przyszły cmentarz. Wybrany został 8 ha teren na Woli koło katolickiego cmentarza wolskiego. W uzasadnieniu napisano, że miejsce to sąsiaduje z redutą Sowińskiego, pamiątką historyczną z powstania listopadowego oraz miejscami martyrologii z powstania sierpniowego.

Uroczyste poświęcenie i otwarcie nekropolii, która została nazwana najpierw Cmentarzem Poległych w Powstaniu, a od połowy lat 50-tych Cmentarzem Powstańców Warszawskich odbyło się 29 listopada 1945 r. o godz. 11.00. Już w listopadzie rozpoczęły się pochówki zwłok zbieranych z terenu całej Warszawy. Najpierw chowano tych, którzy leżeli na wierzchu, w gruzach i mieszkaniach w różnych miejscach Warszawy.

Według informacji z końca sierpnia 1946 na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli pochowano około 10.000 ekshumowanych zwłok, nie licząc prochów złożonych w specjalnej krypcie. Planowano ogrodzenie cmentarza kamiennym murem.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.sppw1944.org/pamiec/cpw.html&ved=2ahUKEwi51Ke0_5vtAhWu-ioKHU19ByUQFjAMegQIGhAB&usg=AOvVaw1gIoPs-t95Sf7K4ztYa6to

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Warszawa #PowstanieWarszawskie #PW #IIWŚ #Wola #RzeźPragi #RzeźMarymontu 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust