sobota, 12 listopada 2022

"Z krwi jestem Ormianinem, z duszy i przekonań Polakiem🇵🇱... Wraz z mlekiem matki wyssałem nienawiść do Związku Sowieckiego”. 13 listopada 1947 r. o godz. 19:20 w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich w ubeckiej katowni, został zamordowany mielecki i krakowski Żołnierz Wyklęty Niezłomny - mjr Walerian Józef Tumanowicz "Jagra”, "Jagodziński”.

 


"Z krwi jestem Ormianinem, z duszy i przekonań Polakiem🇵🇱... Wraz z mlekiem matki wyssałem nienawiść do Związku Sowieckiego” - słowa wypowiedziane przez Niezłomnego w trakcie procesu.



13 listopada 1947 r. o godz. 19:20 w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich w ubeckiej katowni, został zamordowany mielecki i krakowski Żołnierz Wyklęty Niezłomny - mjr Walerian Józef Tumanowicz "Jagra”, "Jagodziński”. Jego ciało, po wykonaniu wyroku śmierci, przekazano nieświadomym studentom Akademii Medycznej - mózg i narządy wewnętrzne do słoików z formaliną, pozostała część na eksperymenty...

Urodził się 1 marca 1884 roku w Baniłowie nad Czeremoszem na Bukowinie – Ormianin, żołnierz Legionów Polskich w latach 1914–1920, po zakończeniu wojny polsko - sowieckiej pozostał w wojsku. Od 1932 służył w Korpusie Ochrony Pogranicza. Od 1938 był szefem wydziału w Naczelnej Komendzie Legii Akademickiej. We wrześniu 1939 roku uczestniczył m.in. w bitwie pod Kutnem.

W 1940 roku zorganizował a następnie dowodził przez 4 lata inspektoratem ZWZ a potem AK w Mielcu. Początkowo był zatrudniony w niemieckiej firmie Johan Hennig, później był na etacie Spółdzielni Spożywców „Konsum” w Mielcu. Jego oficjalna praca ograniczała się do podpisywania listy obecności, a służyła jedynie dla przykrycia działalności podziemnej skierowanej przeciwko niemieckiemu okupantowi. Następnie pracował w spółdzielni „Żniwo”. W tych firmach był zatrudniony pod przybranym nazwiskiem Walerian Wartanowicz, zaś w konspiracji używał pseudonimu „Jagra”. W marcu 1943 r. kierował przygotowaniami rozbicia więzienia w Mielcu. Działalność w Mielcu zakończył, po odwołaniu, 25 lutego 1944 r.

Od wiosny 1946 kierował akcją "Ż" na południu Polski, prowadzoną przez Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj i zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość".

Aresztowany 22 października 1946 roku w Krakowie, przeszedł okrutne śledztwo, następnie został skazany na karę śmierci w procesie członków II Komendy WIN.

Zamordowany 13 listopada 1947 r. w Krakowie, wraz z Nim zostali straceni inni: Józef Ostafin i Alojzy Kaczmarczyk. Ich mogiły nie odnaleziono do dzisiaj. 



PS. Postać mjr W. Tumanowicza znajduje się także na mieleckim Pomniku Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych!

Cześć i Chwała Bohaterom❗🇵🇱

Post Romuald Rzeszutek 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust