7 sierpnia 1944 roku podczas Akcji "Burza" nieopodal Mińska Mazowieckiego sowieci rozbroili dowodzoną przez płk. Hieronima Suszyńskiego "Szeligę" Grupę Operacyjną AK "Wschód". W wyniku tej akcji uwięzionych zostało ponad 750 polskich żołnierzy...
Już 26 lipca komendant obszaru warszawskiego gen. Albin Skroczyński "Łaszcz" wydał rozkaz dowódcom podokręgów do realizacji akcji "Burzy". W rzeczywistości trwała ona od kilku dni. Dodatkowe zadania dotyczyły wsparcia Powstania Warszawskiego poprzez blokowanie jednostek niemieckich podążających do stolicy.
W podokręgu wschodnim planowano wystawienie Grupy Operacyjnej "Wschód" w składzie 8. Dywizji Piechoty AK i Mazowieckiej Brygady Kawalerii AK. Dowództwo objął płk Hieronim Suszyński "Szeliga". Sztab ulokował się w obwodzie mińskim, gdzie miała nastąpić koncentracja wszystkich zmobilizowanych oddziałów.
I batalion 22. pułku piechoty AK mjr Mariana Zawarczyńskiego "Ziemowita" atakował Niemców na drogach Siedlce-Międzyrzec Podlaski, Siedlce-Łuków, Siedlce-Łosice, Siedlce-Mińsk Mazowiecki. Plutony AK i BCh ośrodka Łosice broniły miejscowości i ostrzelały saperów usiłujących wysadzić most na rzece Toczna. Pod Wojnowem obroniono wiadukt kolejowy. W Krześlinie zdobyto magazyn uzbrojenia TODT. Działając wspólnie z oddziałami sowieckimi opanowano Wyczółki i Zbuczyn.
II batalion 22. pp AK mjr Jerzego Sasina "Kopki" sformował się w lasach rucheńskich, repkowskich i Puszczy Sterdyńskiej. Zgrupowanie partyzanckie w lasach repkowskich swoją działalność ograniczyło do kilku potyczek. Zgrupowanie mjr. Czesława Majewskiego "Morro" w Puszczy Sterdyńskiej walczyło do 6 sierpnia. Wspólnie z 23 pułkiem ułanów rozbito pod Dzierzbami kolumnę samochodową, a pod Jagodnikiem niemiecką kompanię saperów.
Po chwilowym współdziałaniu z Armią Czerwoną, jak we wszystkich dotychczasowych przypadkach sowieci aresztowali płk. "Szeligę" wraz z oficerami sztabu oraz ponad 750 żołnierzami. Początkowo płk Suszyński przebywał w majątku Niedziałka, a następnie w poniemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku w Lublinie ( który sowieci szybko zamienili na obóz dla żołnierzy Polskiego Podziemia), skąd został przewieziony do więzienia Lefortowo w Moskwie, gdzie przez trzy tygodnie był poddawany przesłuchaniom.
We wrześniu roku 1944 został przywieziony do obozu w Charkowie, a stamtąd w styczniu 1946 do obozu nr 178-454 w Riazaniu-Diagilewie. W kolejnych miesiącach był przetrzymywany w obozach: nr 158 w Czerepowcu, obozie jenieckim NKWD nr 150 w Griazowcu, nr 437 w Bogorodskoje i nr 284 w Brześciu.
Powrócił do zajętego przez sowietów i komunistów kraju 3 listopada 1947 roku, po powrocie zamieszkał w Warszawie.
Pracował w Warszawie w Spółdzielni Architektów Wnętrz „Ład”. Zmarł 20 sierpnia 1964, w następstwie wypadku samochodowego. Został pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera B12-11-7).
Większość żołnierzy płk. "Szeligi" idących na pomoc stolicy aresztowano i wywieziono w głąb Sowietów...
Post Historia Wczoraj i dziś.
#Polishholokaust #WW2 #WorldWarTwo #Burza #AkcjaBurza #sowieckieZbrodnie #NKWD #SovietInvasion #ArmiaCzerwona #komunizm #NewerForget #RedArmy #JewishNKWD #Stalin #Beria #NaNieludzkiejZiemi
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust