środa, 23 listopada 2022

24 listopada 1992 roku Jan Boruć, Teofila Boruć i ich syn Czesław Boruć zostali nagrodzeni medalami i tytułami honorowymi Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznanymi przez izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w dowód uznania, że z narażeniem własnego życia ratowali Żydów w czasie Holocaustu.

 


24 listopada 1992 roku Jan Boruć, Teofila Boruć i ich syn Czesław Boruć zostali nagrodzeni medalami i tytułami honorowymi Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznanymi przez izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w dowód uznania, że z narażeniem własnego życia ratowali Żydów w czasie Holocaustu. Jesienią 1942 roku niemieccy naziści przystąpili do likwidacji getta w Kałuszynie. Transporty z wysiedlonymi Żydami wyruszyły do niemieckiego obozu natychmiastowej zagłady w Treblince. Z jednego z takich transportów udało się uciec Józefowi Bermanowi z braćmi - Naftalimem i Mendlem, z siostrą Fejgą, jej mężem Efraimem Radzyńskim i ich 17 letnią córką. Uciekinierzy dotarli do wioski Żarnówka w powiecie węgrowskim. Poprosili o pomoc znajomego Stanisława Borucia, który nie mógł udzielić im schronienia, ponieważ jego dom znajdował się w centrum wioski. Polecił im, aby udali się do domu jego krewnych Jana i Teofili, których dom znajdował się na uboczu wioski. Jan i Teofila udzielili schronienia Żydom. Czesław wybudował podziemną kryjówkę, w której Żydzi pozostali do wyzwolenia w sierpniu 1944 r. Po wojnie Bermanowie i Radzyńscy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. 


/Marta Historia Polski Dzień Po Dniu

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #jews #JewishTruth #PolacyRatującyŻydów #USA #JTA #TheTimesOfIzrael #TheJerusalemPost 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust