sobota, 25 czerwca 2022

26 czerwca 1941r. W odwecie za straty poniesione w walkach Armią Czerwoną, żołnierze Wehrmachtu ze 141 Dywizji Piechoty, spacyfikowali wieś Słochy Annopolskie na Podlasiu, w powiecie siemiatyckim, mordując co najmniej 58 osób. Wśród ofiar były kobiety i dzieci.

 


26 czerwca 1941r. W odwecie za straty poniesione w walkach Armią Czerwoną, żołnierze Wehrmachtu ze 141 Dywizji Piechoty, spacyfikowali wieś Słochy Annopolskie na Podlasiu, w powiecie siemiatyckim, mordując co najmniej 58 osób.

Wśród ofiar były kobiety i dzieci.

    Otoczyli wieś, podpalili zabudowania i otworzyli ogień do uciekających mieszkańców. Osoby starsze zakłuwano bagnetami. 

      Część mieszkańców zatrzymano. Żołnierze wyprowadzili ich za wieś, na miejsce śmierci niemieckiego oficera. Tam zarzucili ludności, iż współpracuje z Sowietami, po czym oddzielili mężczyzn od kobiet z dziećmi. Następnie z pierwszej grupy wybrano od dwunastu do szesnastu mężczyzn w wieku poborowym, których rozstrzelano. Zwłoki zakopano w miejscu egzekucji. Później większość z nich została ekshumowana i pogrzebana na cmentarzu w Siemiatyczach.

      Pozostałych mieszkańców zgromadzono w niespalonym domu Szymona Gumieniaka. Po pewnym czasie wszystkich wyprowadzono na zewnątrz, lecz w budynku pozostał Piotr Romańczuk, który zasnął. Niemcy zorientowawszy się w sytuacji, wywlekli go na zewnątrz i zastrzelili. Prawdopodobnie zamierzali rozstrzelać wszystkich zatrzymanych mieszkańców Słoch, lecz egzekucję odwołał w ostatniej chwili jeden z oficerów. Część ocalałych wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec.

      Źródła podają sprzeczne informacje na temat liczby ofiar pacyfikacji. Autorzy opracowania Wieś białostocka oskarża… podają, że zamordowano 47 osób. Według Józefa Fajkowskiego w gronie ofiar znalazło się 47 mieszkańców Słoch Annopolskich i 12 mieszkańców sąsiedniej Wólki Nadbużnej. Inskrypcja na pomniku w Słochach (zdj) informuje o 58 ofiarach. Z kolei opracowanie Zbrodnie hitlerowskie na wsi polskiej 1939–1945 informuje, że w czasie pacyfikacji zamordowano 64 osoby, z czego 47 zidentyfikowano z nazwiska.

W gronie zidentyfikowanych ofiar było jedenaście kobiet i dwoje dzieci. Niemcy spalili 70 domów i 169 budynków gospodarczych, a według innego źródła – 78 budynków mieszkalnych i 234 budynki gospodarcze.

Po wojnie wieś odbudowano. W 1961 roku wzniesiono w Słochach pomnik ku czci ofiar pacyfikacji.

      W tym samym dniu spalono także okoliczne wsie Klekotowo i Ogrodniki.


#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust