środa, 27 lipca 2022

27 lipca 1885 roku w Świętochłowicach urodził się Jan Piotr Mroczek (zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Buchenwald 5 września 1941 roku) - powstaniec śląski, działacz narodowy, więzień obozów koncentracyjnych.



 27 lipca 1885 roku w Świętochłowicach urodził się Jan Piotr Mroczek (zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Buchenwald 5 września 1941 roku) - powstaniec śląski, działacz narodowy, więzień obozów koncentracyjnych.


Urodził się w rodzinie górnika. Ukończył szkołę powszechną i podjął pracę jako górnik w kopalni „Deutschland” (obecnie Kopalnia Węgla Kamiennego Polska). Po wypadku w kopalni, wskutek uszkodzenia kręgosłupa, zmienił pracę na biurową, jako praktykant w Urzędzie Gminnym w Świętochłowicach.


Już jako młody chłopak zaangażował się w działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w grudniu roku 1906 w składzie rady lokalnego gniazda TS „Sokół” w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów). Za przynależność do polskich organizacji zwolniony z pracy w urzędzie.


Ukończył szkołę handlową w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) i podjął pracę jako referent w Banku Ludowym, a następnie w Banku Wymiany w Mysłowicach. W roku 1907 uczestnik zlotu „Sokoła” okręgu krakowskiego; za udział w tym zlocie władze pruskie wytoczyły królewskohuckiemu gniazdu „Sokoła” proces. Ponownie zwolniony z pracy za działalność w „Sokole”.


W latach 1908–1912 we władzach okręgu śląskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, jako naczelnik, następnie zastępca naczelnika. Organizator górnośląskich zlotów „Sokoła”.


W roku 1912 podjął pracę jako zwykły robotnik w Fabryce Wagonów i Mostów w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów). W roku 1915 wcielony da armii pruskiej, po wyjściu do cywila powrócił do fabryki. Po raz kolejny stracił pracę za propolska postawę.


Podczas I wojny św. jego mieszkanie było miejscem konspiracyjnych zebrań „Sokoła” okręgu śląskiego. Po zakończeniu wojny w składzie Komitetu Polskiego, przekształconego później w Radę Ludową. Inicjator „podatku narodowego”, delegat Rady na Polski Sejm Dzielnicowy, 3-5 grudnia 1918 roku w Poznaniu. 


Organizator i komendant Straży Obywatelskiej w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów), ochraniającej polskie wiece, zebrania oraz imprezy. W roku 1919 organizator i komendant Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska na terenie miasta. Jego mieszkanie było miejscem konspiracyjnych spotkań sekcyjnych i plutonowych POW GŚl. Po przeprowadzonej w maju 1919 roku rewizji oraz wobec zagrożenia aresztowaniem, przenosi się do Sosnowca.


Powraca do Królewskiej Huty (obecnie Chorzów) w nocy z 16/17 sierpnia 1919 roku, przed wybuchem I Powstania Śląskiego. Wraz z dziewięćdziesięcioosobowym oddziałem bierze udział w potyczkach w rejonie Królewskiej Huty (obecnie Chorzów), Świętochłowic, Lipin i Chropaczowa. Uczestnik II oraz III Powstania Śląskiego. W kampanii plebiscytowej współpracownik Wojciecha Korfantego.


Po podziale Śląska i przyłączeniu jego części do Polski, podjął pracę w Wydziale Skarbowym Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego w Katowicach. Od roku 1924 do wybuchu II wojny św., kierownik Działu Rachunkowo-Kasowego w Urzędzie Skarbowym w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów). W tym okresie w składzie komisji rewizyjnej miejscowego gniazda TS „Sokół”, współzałożyciel Związku Obrony Kresów Zachodnich, działacz Związku Powstańców Śląskich, członek Towarzystwa „Kasyno”, a także Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.


Po wybuchu II wojny św. wraz z innymi urzędnikami ewakuowany do Buska-Zdroju, za pracą przyjechał do Krakowa. Z powodów rodzinnych na krótko powrócił do Chorzowa, gdzie został aresztowany przez gestapo pod koniec stycznia 1940 roku. Więziony w Chorzowie, następnie w policyjnym więzieniu w Bytomiu, później przetransportowany do obozu koncentracyjnego w Dachau.


Na początku lipca 1941 roku osadzony jako więzień 7703 w obozie koncentracyjnym Buchenwald (Turyngia, Niemcy), gdzie po dwóch miesiącach, 5 września 1941 zmarł wskutek pseudomedycznych eksperymentów niemieckich oprawców...

Post Historia Wczoraj i dziś. 

Cześć Jego Pamięci!

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #KLBuchenwald 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust