6 lutego 2002 r. Zmarła Maria Pilecka z Ostrowskich, ur. 20 maja 1906 r. w Ostrowi Mazowieckiej. Od 7 kwietnia 1931 r. żona rotmistrza Witolda Pileckiego.
Maria Ostrowska i Witold Pilecki pobrali się w Ostrowi Mazowieckiej a po ślubie zamieszkali w majątku Pileckich w Sukurczach. Maria pracowała w szkole i działała społecznie. Niedługo na świat przyszły ich dzieci, syn Andrzej i córka Zofia. W 1938 r. Witold otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi za pracę społeczną. Rok później wyruszył na wojnę i brał udział w walkach a w listopadzie 1939 r., rozpoczął walkę podziemną, jako współtwórca organizacji wojskowej - Tajna Armia Polska w stolicy. Maria po wybuchu wojny, została w rodzinnym majątku. Kiedy została ostrzeżona o możliwości wywózki na Sybir zdecydowała o ucieczce wraz z dziećmi do swojej matki do Ostrowi Mazowieckiej.
W lutym 1940 r. przekroczyła "zieloną granicę" z Generalnym Gubernatorstwem w okolicy Małkini i podjęła pracę w księgarni prowadzonej przez jej siostrę Zofię Radwańską. Odważnie po aresztowaniu siostry interweniowała w Gestapo w celu jej zwolnienia. 19 września 1940 r. Witold został złapany podczas łapanki na Żoliborzu, jako Tomasz Serafiński i wywieziony do Auschwitz, gdzie otrzymał nr 4859.
W obozie utworzył grupy konspiracyjne i przygotowywał powstanie. Uciekł z obozu w nocy 26 na 27 kwietnia 1943 r. i sporządził raport w którym przedstawiał obozowe zbrodnie. Otrzymał awans na rotmistrza. W 1944 r. walczył w Powstaniu Warszawskim. W lipcu 1945 r. po pobycie w obozach jenieckich wyjechał do II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech. Kiedy Rosjanie zajęli Ostrowie, Maria broniła domu przed zajęciem przez NKWD, zajmując się też dziećmi siostry.
Po wojnie nadal pracowała w księgarni co umożliwiało jej wyjazdy i potajemne kontakty z Witoldem w Warszawie, który wrócił w grudniu 1945 r. z dokumentami na nazwisko Roman Jezierski. Pilecki zdobywał informacje na temat działalności komunistów i NKWD a także sytuacji oddziałów leśnych i przekazywał je do II Korpusu na Zachodzie. W czasie powojennym Witold z żoną Marią i dziećmi miał bardzo ograniczony kontakt. Mimo ostrzeżeń został w kraju i 8 maja 1947 r. został aresztowany przez UB a Maria podjęła starania aby mu pomóc.
15 maja 1948 r. po brutalnych przesłuchaniach i procesie, został skazany na karę śmierci. Prośby o ułaskawienie Pileckiego kierowane do prezydenta Bieruta przez obrońcę, przyjaciół oświęcimskich i żonę, zostały odrzucone. 25 maja 1948 r. o godz. 21.30 wykonano wyrok. Ciało pogrzebano potajemnie, prawdopodobnie na tzw. "Łączce", dziś kwatera „Ł” cmentarza Powązkowskiego.
We wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy.
Po śmierci Witolda, Maria z dziećmi wyjechała do Warszawy, została wychowawcą na koloniach leczniczych Towarzystwa Burs i Stypendiów w Busku. Później pracowała w Państwowym Ośrodku Szkolenia Kadr Ministerstwa Handlu Zagranicznego w Miedzeszynie. Była pod stałą obserwacją UB.
Maria Pilecka z Ostrowskich została pochowana na Powązkach w Panteonie Polski Walczącej w symbolicznym grobie męża.
W lipcu 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
Post Historia 1914-1945.
#Polishholokaust #komunizm #KomunistyczneZbrodnie #NeverAgain #WeRememberTheFact #MBP #ŻydowskiAparatBezpieczeństwa #MorercyPolaków #PolskaNiePolin #Jewishmurdered #NewerForget #UB #SB #MO #Wyklęci #WyklętaPamięć #Niezłomni #Temida #WolneSądy #MordercyWTogach #CzerwoneParchy #SowieckaSwołocz #ZOMO #WW2 #WorldWarTwo
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust