wtorek, 7 lutego 2023

8 lutego 1922r. W Warszawie urodził się Tadeusz Gajcy, poeta, dramatopisarz, prozaik, współzałożyciel i redaktor konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród”; żołnierz AK, zginął w Powstaniu Warszawskim.

 


8 lutego 1922 w Warszawie urodził się Tadeusz Gajcy, poeta, dramatopisarz, prozaik, współzałożyciel i redaktor konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród”; żołnierz AK.

Tadeusz Gaj­cy należał do or­ga­ni­za­cji kon­spi­ra­cyj­nej Kon­fe­de­ra­cja Na­ro­du, utwo­rzo­nej przez dzia­ła­czy Obo­zu Na­ro­do­wo-Ra­dy­kal­ne­go "Fa­lan­ga".

Pi­sał dla pod­ziem­ne­go mie­sięcz­ni­ka li­te­rac­kie­go "Sztu­ka i Na­ród". W czasopiśmie tym pu­bli­ko­wał re­cen­zje, ar­ty­ku­ły i frag­men­ty pro­zy, lecz przede wszyst­kim swe wier­sze (pod pseu­do­ni­mem Ka­rol To­por­nic­ki, Ro­man Oścień oraz ano­ni­mo­wo), publikował również w pod­ziem­nym mie­sięcz­ni­ku spo­łecz­no-kul­tu­ral­nym "Kul­tu­ra Ju­tra".

Zgod­nie z ide­olo­gią "Fa­lan­gi" i ru­chu na­ro­do­wej de­mo­kra­cji, pod­kre­ślał rolę dzie­jo­wą i mi­sję hi­sto­rycz­ną Pol­ski, gło­sząc jed­no­cze­śnie po­trze­bę two­rze­nia li­ry­ki na­ro­do­wej, za­grze­wa­ją­cej do wal­ki z oku­pan­tem.


Za­de­biu­to­wał w roku 1942, na ła­mach "Sztu­ki i Na­ro­du" wier­szem "Wczo­raj­sze­mu". Za utwo­ry "Ude­rze­nie", "Śpiew mu­rów" i "Rap­sod o War­sza­wie" re­dak­cja Biu­le­ty­nu Li­te­rac­kie­go przy­zna­ła Gaj­ce­mu dwie na­gro­dy. Śro­do­wi­ska li­te­rac­kie z uwa­gą przy­ję­ły zwłasz­cza po­emat "Do po­tom­ne­go". W 1943 roku wy­dał jako Ka­rol To­por­nic­ki swój de­biu­tanc­ki to­mik po­etyc­ki za­ty­tu­ło­wa­ny Widma. Je­sie­nią te­goż roku, po suk­ce­sie wy­da­nia, po­sta­no­wił po­rzu­cić pra­cę za­rob­ko­wą (pra­co­wał jako ma­ga­zy­nier), by móc cał­ko­wi­cie od­dać się li­te­ra­tu­rze. Za ży­cia uda­ło mu się opu­bliko­wać jesz­cze je­den to­mik, tak­że pod pseu­do­ni­mem, Grom powszedni (1944).

W Po­wsta­niu War­szaw­skim wal­czył pod ko­men­dą po­rucz­ni­ka Je­rze­go Bon­do­row­skie­go ps. "Ry­szard", do­wód­cy gru­py sztur­mo­wo-wy­pa­do­wej. Zgi­nął w wal­ce (rzu­cał gra­na­ty) wraz ze Zdzi­sła­wem Stro­iń­skim 16 sierp­nia w ka­mie­ni­cy przy ul. Prze­jazd 1.3 (dziś ul. Wła­dy­sła­wa An­der­sa).



Post PRAWI Patrioci Narodu Polskiego im Romana Dmowskiego

                                            ⬇️

https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/rocznica-urodzin-tadeusza-gajcego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust