niedziela, 19 lutego 2023

Poznajcie Leona Grzesika jednego z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

 


Poznajcie Leona Grzesika. Urodził się 20 lutego 1917 roku w Grzegorzewicach koło Raciborza. W kwietniu 1922 roku przeprowadził się wraz z rodzicami do Rybnika. 7 lat później wstąpił do Rybnickiego gimnazjum i ukończył je w 1937 roku. Ochotniczo przeniósł się na podchorążówkę do Cieszyna. Po odbyciu służby wojskowej chciał studiować na politechnice. Jego marzenia zostały przekreślone z powodów materialnych rodziny. Przez pierwsze osiem miesięcy wykonywał pracę biurową w Urzędzie Skarbowym w Bielsku. Podczas wykonywania ćwiczeń w garnizonie bielskim, zastaje go wybuch wojny. Do niemieckiej niewoli dostaje się 20 września 1939 roku, w okolicach przejścia granicznego do Rumunii. Końcem października powraca z niewoli, jednak brak zatrudnienia i zarobkowania w okolicach Rybnika, zmusza go do wyjazdu. Przenosi się do Krakowa. Grzesik Leon nie tracąc czasu, angażuje się w działalność w ruchu oporu. Leon przyjmuje pseudonim „ Lisek „.Wraz ze swoim kolegom, Bernardem Pettersem, próbuje przedostać się do Francji, w której tworzy się armia polska. Przyłapany na próbie przekroczenia granicy zostaje aresztowany przez niemieckie gestapo 9 kwietnia 1940 roku i przetransportowany do Krakowa, trafia na Montelupich. Po kilku miesiącach trafia do więzienia w Tarnowie. 

                W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów. 14 czerwca 1940 roku zostaje przywieziony do KL Auschwitz w I transporcie Polaków. Od tamtej chwili Grzesik Leon staje się numerem 715.    

                    Ginie w lipcu 1941 roku, w wieku 24 lat. 


..............................................................................................


źródło : Jerzy Klistała 

" MARTYROLOGIUM MIESZKAŃCÓW ZIEMI RYBNICKIEJ, WODZISŁAWIA ŚL., ŻOR, RACIBORZA W LATACH 1939-1945 - SŁOWNIK BIOGRAFICZNY " 


     Chcemy pozyskać również wszelkie inne informacje i materiały (dokumenty, fotografie, zachowane wspomnienia i relacje, wywiady i artykuły prasowe lub większe publikacje, itp.) o każdej z postaci uczestników pierwszych transportów do KL Auschwitz oraz innych polskich więźniach tego obozu; zarówno o ich losach przed i w trakcie pobytu w obozie, jak i o późniejszych losach tych, którzy przeżyli.

Wszystkie osoby i instytucje, które mogą nam pomóc, prosimy o kontakt: projekt@pierwszenumery.pl

Post 14 czerwca.

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #KLAuschwitz #KLAuschwitzBirkenau #Oświęcim #14Czerwca #PierwszeTransporty #MarszŚmierci 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust