❗️10 marca 1944 r. w Chełmie na tzw. Targowicy Niemcy dokonali publicznego mordu na 36 Polakach - członkach podziemnych organizacji i zwykłych obywatelach.
Tego tragicznego dnia od godz. 9:30 na plac targowy spędzano mieszkańców miasta, skazanych natomiast przywieziono ciężarówkami z chełmskiego więzienia tuż przed 10:00. Więźniów podzielono na grupy i rozstrzeliwano, następnie oficer niemiecki dobijał leżących strzałami z pistoletu… Brutalny mord został dokonany w biały dzień, na oczach setek mieszkańców. Ciała pogrzebano na cmentarzu przy ul. Lwowskiej.
Egzekucja była niemieckim odwetem za akcję żołnierzy Armii Krajowej z placówki Pawłów pod Maryninem (na trasie Chełm-Lublin), podczas której zostało zabitych dwóch oficerów SS.
----------------------------------
Co roku odbywa się uroczyste składanie kwiatów pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia.
✔️15-letniemu wówczas Henrykowi Fiukowi tragiczne wydarzenia utkwiły w pamięci:
"W tym miejscu była dawniej szopa, taka w której przebywają zwierzęta. Egzekucja odbyła się właśnie pod tą szopą. Więźniowie mieli usta jakby zagipsowane, nie mogli nic mówić. Brali ich po dziesięciu, skutych pod tę szopę i jakieś 25 metrów od nich dwudziestu żandarmów strzelało do tych dziesięciu czyli dwóch do jednego. Gestapowiec wydał komendę „egzekucja”, rozstrzelano dziesięciu i następnie kolejna dziesiątka się przeżegnała, potem kolejni i jeszcze kilka osób, czyli w sumie trzydziestu sześciu ludzi. Gdy ja tu byłem na drugi dzień, ta szopa była podziurawiona jak sito".
✔️W 2013 r., podczas upamiętnienia tej Niemieckiej zbrodni, świadek Stanisław Podlewski, brat zamordowanego tamtego dnia członka podziemia, zwrócił się z apelem do dzieci:
"Chciałbym, żebyście przechodząc kiedyś tędy z rodzicami, wiedzieli co tu się stało. Tu swoje życie za naszą wolność oddali prawdziwi patrioci...".
✔️Kolejny ze świadków przytacza:
"Pamiętam ten dzień. Tu, gdzie teraz jest dworzec PKS był wielki targ, tego dnia było bardzo dużo ludzi. Jako mały chłopiec nie rozumiałem, co się dzieje. Niemcy zagonili nas pod mur i kazali patrzeć na egzekucję".
✔️Jeden z członków Związku Kombatantów dodaje:
"Nas pamiętających ten dzień jest coraz mniej, trzeba uczyć w szkołach o tej tragicznej historii ziemi chełmskiej".
Post Agnieszka Marciniuk
#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Chełm
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust