23 kwietnia 1910 roku we Lwowie powstała organizacja paramilitarna Związek Strzelecki. W odróżnieniu od konspiracyjnego Związku Walki Czynnej była organizacją jawną, uznaną przez austriackie władze zaborcze.
Początkowo prezesem Wydziału Związku Strzeleckiego był ppor. Władysław Sikorski, z czasem kierownictwo objął Józef Piłsudski.
Podczas I wojny światowej wychowankowie Związku stanowili trzon m.in. Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej.
Po I wojnie światowej powstał Związek Strzelecki. Nawiązywał do tradycji Związku Strzeleckiego z lat 1910–1914. Zrzeszał pozaszkolną, przedpoborową młodzież, głównie wiejską i rzemieślniczą. Prowadził działalność w zakresie wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. Podlegał Ministerstwu Spraw Wojskowych. Należał do Polskich Związków Sportowych. Ściśle związany z obozem J. Piłsudskiego. Terytorialna struktura organizacyjna Związku Strzeleckiego odpowiadała wojskowo-administracyjnemu podziałowi państwa.
Związek podzielony był na 3000 oddziałów w 141 obwodach należących do 15 okręgów. Prowadzono w jego ramach działalność oświatową, tj. kursy podstawowe, kursy instruktorskie, pogadanki, odczyty, biblioteki i czytelnie. W 1928 roku istniało 70 chórów, 20 orkiestr, 16 domów ludowych z boiskami i 237 świetlic należących do związku.
W roku 1939 Związek Strzelecki liczył ok. 500 tys. członków, którzy w czasie wojny obronnej 1939 wykonywali zadania zlecone przez władze wojskowe.
We wrześniu 1939 roku w Krakowie w oparciu o przedwojenne struktury Strzelca utworzono Organizację Orła Białego. Organizacja prowadziła działalność dywersyjną, wywiad i akcje propagandowe, wymierzone przeciwko okupantom. W czerwcu 1940 podporządkowała się Związkowi Walki Zbrojnej.
Obecnie istnieje kilka organizacji odwołujących się do tradycji przedwojennego Związku Strzeleckiego. Dla zjednoczenia ruchu strzeleckiego utworzono Federację Związków i Drużyn Strzeleckich, rezultatem której jest połączenie się dwóch z wiodących Związków: Związku Strzeleckiego „Strzelec” i Związku Strzeleckiego „Strzelec” Równość – Wolność – Niepodległość w jedną organizację – Związek Strzelecki „Strzelec”.
15 lipca 2009 roku dwie organizacje strzeleckie Związek Strzelecki i Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza podpisały deklarację zjednoczeniową.
Od marca roku 2015 największe organizacje strzeleckie współtworzą Federację Organizacji Proobronnych pod patronatem MON.
Post Historia Wczoraj i dziś.
Na fot.: Ćwiczenia Strzelców w Zakopanem, sierpień 1913.
#Lwów #PolskiLwów #SemperFidelis #OrlętaLwowskie #ObronaLwowa #Polska #Niepodległa #OdzyskanieNiepodległości
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust