14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. #WładysławSikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Armia Krajowa jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.
#ArmiaKrajowa AK - największa polska konspiracyjna organizacja wojskowa w czasie II wojny światowej. Została powołana 14 lutego 1942 roku rozkazem gen. Władysława Sikorskiego na miejsce Związku Walki Zbrojnej #ZWZ. Na czele AK stał Komendant Główny - do 30 czerwca 1943 roku gen. Stefan Rowecki "Grot", do 2 października 1944 roku gen. Tadeusz Komorowski "Bór", wreszcie gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek". #AK była podporządkowana rządowi #RP na uchodźstwie. Pod względem struktury dowodzenia najwyższym organem była Komenda Główna. Struktura terenowa AK obejmowała cały kraj i była zgodna z podziałem administracjyjnym II RP: obszar odpowiadał kilku województwom, okręg - województwu, obwód - powiatowi. Ostatecznie pod koniec 1943 roku Komenda Główna AK miała pod swoją komendą 4 obszary (białostocki z okręgami: Białystok, Nowogródek i Polesie; lwowski z okręgami: Lwów, Tarnopol, Stanisławów; zachodni z okręgami: Poznań i Pomorze; warszawski z podokręgami: prawobrzeżnym, lewobrzeżnym i Mazowsze) i 8 samodzielnych okręgów (Warszawa-Miasto, Kielce, Łódź, Kraków, Śląsk, Lublin, Wilno, Wołyń). W ramach przygotowań do powstania powszechnego, opartego na bezpośrednim wsparciu ze strony zachodnich aliantów i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, AK zmierzała do skupienia całości sił zbrojnych konspiracji pod swoją egidą (akcja scaleniowa), osiągając wiosną 1944 roku stan ok. 380 tysięcy żołnierzy. Dla prowadzenia bieżącej walki w listopadzie 1942 roku wydzielono #KierownictwoDywersji.
Oddziały AK przeprowadziły wiele akcji bojowych i dywersyjnych: uderzenia w transport kolejowy (m.in. akcja #Widelec w październiku 1942 roku i #OdwetKolejowy), ataki na posterunki graniczne, obronę Zamojszczyzny w grudniu 1942 roku, ataki na więzienia i areszty (m.in. #AkcjaPodArsenałem), zamachy na funkcjonariuszy aparatu okupacyjnego i policyjnego (m.in. na gen. SS Franza Kutscherę czy - nieudane - na gen. Wilhelma Koppego i Wilhelma Krügera). Prowadzono także stałe akcje małego sabotażu; udzielano pomocy konspiracji żydowskiej, wspomagając ją m.in. akcjami zbrojnymi w czasie powstania w getcie warszawskim.
Do końca 1944 roku oddziały AK wykonały ponad 230 tysięcy akcji sabotażu i dywersji, wysadzając 38 mostów, uszkadzając ok. 19 tysięcy wagonów i 7 tysięcy parowozów; zlikwidowano ok. 2 tysiące agentów gestapo. Wobec zbliżania się wojsk sowieckich do granic Polski, na przełomie lat 1943 i 1944 AK przystąpiła do nowej akcji #Burza. W jej ramach dochodziło do prób współdziałania z jednostkami sowieckimi, niemal zawsze jednak kończących się rozbrajaniem i uwięzieniem żołnierzy AK. Zwieńczeniem "Burzy" miało stać się powstanie warszawskie, którego celem było opanowanie stolicy i ustanowienie w niej organów władzy rządu RP na uchodźstwie. Po upadku powstania do niewoli dostała się niemal cała #KomendaGłówna. Ogromne straty (do końca 1944 roku zginęło ok. 100 tysięcy żołnierzy AK, w tym połowa całego korpusu oficerskiego), a także zimowa ofensywa sowiecka i następujące za nią masowe aresztowania i wywózki (ogółem ok. 50 tys.) żołnierzy podziemia w głąb ZSRS zmusiły gen. Okulickiego do rozwiązania AK - 19 stycznia 1945 roku. Część oddziałów nie przeprowadziła demobilizacji, schodząc do głębszej konspiracji (organizacja "Nie"; antykomunistyczne podziemie).
AK - symbol i szkoła polskiego patriotyzmu czasu wojny stała się obiektem policyjnej i propagandowej nagonki ze strony władz komunistycznych (hasło: "AK - zapluty karzeł reakcji"), a jej członkowie padli ofiarą represji - liczne pokazowe procesy polityczne.
Post Polska Moja Ojczyzna
#AK #ArmiaKrajowa #ZWZ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust