5 lutego 1866 na Podlasiu urodził się Ignacy Chrzanowski.
Wielki znawca literatury i późniejszy profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego spokrewniony był z rodzinami Henryka Sienkiewicza i Joachima Lelewela. Do poświęcenia się literaturze przekonała go podobno lektura "Odysei" Homera. Studiował filologię, filozofię i historię na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wrocławskim, później także w Berlinie i Paryżu.
Swoją niezwykłą fascynację literaturą potrafił przekazać swoim uczniom. Jedną z jego wychowanek była sama Maria Dąbrowska. Często zdarzało się też, że potrzebującym studentom z własnych pieniędzy fundował stypendia.
O literaturze pisał językiem bardzo barwnym i bogatym, ale jednocześnie na tyle prostym, aby wszyscy czytelnicy mogli go zrozumieć. W podobny sposób prowadził też wykłady, które cieszyły się ogromną popularnością wśród młodzieży. – Jego stosunek do uczniów był nadzwyczajny – wspominają prof. Chrzanowskiego najbliżsi. – A popularność tak wielka, że jak się szło na jego wykład, to trzeba było pójść wcześniej, żeby dostać miejsce.
Ożenił się z dużo bogatszą od siebie Wandą Szlenkier. Rodzina jego żony jednak bardzo szybko zaakceptowała to małżeństwo, gdyż związek z przyszłym profesorem był dla ich córki wielką nobilitacją. Córka Chrzanowskich, Hanna była działaczką charytatywną i autorką pierwszego podręcznika pielęgniarstwa, a syn Bohdan, oficer Wojska Polskiego, zginął w Katyniu.
Wraz z innymi pracownikami Uniwersytetu Jagiellońskiego został aresztowany przez Niemców w ramach Sonderaktion Krakau w listopadzie 1939 roku. Więziono go w Krakowie, Wrocławiu i w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen w Niemczech. Tam 19 stycznia 1940 zmarł na zapalenie płuc.
Jego prochy pochowano w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim, a na grobie widnieje napis: "Wychowawca i przyjaciel młodzieży". Ci, który znali prof. Ignacego Chrzanowskiego wspominają, że był zawsze pogodny, lubił dowcipkować i opowiadać anegdoty.
Źródło: https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1039953,Ignacy-Chrzanowski-–-zarazal-pasja-do-literatury
Post Zapomniani Patrioci
#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #KLSachsenhausen #SonderaktionKrakau #ZweiteSonderaktionKrakau
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust