wtorek, 11 kwietnia 2023

12 kwietnia 1982 roku w drugi dzień Świąt Wielkanocnych z inicjatywy Zofii i Zbigniewa Romaszewskich swoją działalność rozpoczęło podziemne RADIO "SOLIDARNOŚĆ".



12 kwietnia 1982 roku w drugi dzień Świąt Wielkanocnych z inicjatywy Zofii i Zbigniewa Romaszewskich swoją działalność rozpoczęło podziemne RADIO "SOLIDARNOŚĆ".




Pierwsza audycja została nadana o godzinie 21.00 z dachu budynku przy ul. Grójeckiej 19/25 w Warszawie. Audycja wyemitowana została na falach UKF i trwała osiem i pół minuty, a jej nadawcami byli Janusz Klekowski i Marek Rasiński. 

Audycje zaczynały się od sygnału Radia „S” – motywu piosenki „Siekiera, motyka” nagranej na flecie prostym przez Janusza Klekowskiego i słów „tu Radio Solidarność”. Audycję czytali Zofia Romaszewska i Janusz Klekowski.

Podziemna działalność radiowa dostarczała podczas stanu wojennego niezależnych informacji Polakom, co wywoływało wściekłe reakcje reżimu komunistycznego. Służba Bezpieczeństwa podejmowała próby zagłuszania audycji radiowych i prowadziła intensywne śledztwa w celu wykrycia konspiracyjnych rozgłośni.

Używane m.in. były następujące nadajniki:
- „Gienia” – mały nadajnik nadający w paśmie UKF. Nadawał audycje z taśmy magnetofonowej. Musiał korzystać z zewnętrznego odtwarzacza kaset.
- Bolek i Lolek – nadajnik nadający w paśmie telewizyjnym. Nadawał wyłącznie obraz w postaci krótkiego napisu. Napisy były kodowane na specjalnej wymiennej kości EPROM. Pierwszy użyty napis brzmiał „Solidarność żyje”. Nadajniki tego typu bardzo często współpracowały z nadajnikami Gienia. Wówczas Bolek i Lolek nadawał napis „Włącz radio”, a chwilę później „Gienia” nadawała audycję radiową nagraną na taśmie magnetofonowej. Bolek i Lolek mieścił się w torbie noszonej na ramieniu.
- „Berta” – nadajnik nadający w paśmie telewizyjnym, zakłócający fonię. Nadawał audycję z taśmy magnetofonowej. Odtwarzacz kaset był wbudowany. Rozmiarem podobny do Bolka i Lolka.

Audycje Radia Solidarność nadawane były także z wykorzystaniem sprzętu nagłaśniającego m.in. przez Grupy Oporu „Solidarni” z wykorzystaniem tzw. „Gadał”. Do najgłośniejszych akcji należały:

- 1 sierpnia 1982 – Cmentarz Powązkowski w Warszawie, audycja Radia Solidarność z przemówieniem Zbigniewa Bujaka z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
- lata 1984–1986 – teren Aresztu Śledczego na Rakowieckiej w Warszawie. Spektakularne audycje Radia Solidarność z okazji „tygodnia więźnia politycznego”.
- październik 1985 – Bar „Donald” Warszawa. Nieudana, niemalże samobójcza, akcja Grup Oporu „Solidarni” na rogu ul. Szpitalnej i Rutkowskiego. Ponieważ poprzedzona ona była ogłoszeniami w prasie i ulotkami, zapowiadającymi manifestację, na miejscu akcji doszło do silnej koncentracji funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. 
Esbecy udaremnili akcję i aresztowali kilku jej członków.
Ostatnią audycję warszawskiego Radia Solidarność nadano 22 czerwca 1989 r.

Post Historia Wczoraj i dziś. 

Wieczna Chwała Bohaterom Solidarności !!!
#Polishholokaust #komunizm #KomunistyczneZbrodnie #NeverAgain #WeRememberTheFact #MBP #ŻydowskiAparatBezpieczeństwa #MorercyPolaków #PolskaNiePolin #Jewishmurdered #NewerForget #UB #SB #MO #ZOMO #Solidarność 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust