sobota, 10 września 2022

11 września 1946r. w UB-ckiej katowni więzienia w Białymstoku, po sfingowanym pokazowym procesie inspektoratu suwalsko - augustowskiego WiN, na mocy wyroku komunistycznego sądu, zamordowano 6 żołnierzy WP, AK, AKO oficerów i partyzantów Okręgu Białystok Zrzeszenia WiN (WOLNOŚĆ i NIEZAWISŁOŚĆ)

 


11 września 1946r. w UB-ckiej katowni więzienia w Białymstoku, po sfingowanym pokazowym procesie inspektoratu suwalsko - augustowskiego WiN, na mocy wyroku komunistycznego sądu, zamordowano 6 żołnierzy WP, AK, AKO oficerów i partyzantów Okręgu Białystok Zrzeszenia WiN (WOLNOŚĆ i NIEZAWISŁOŚĆ)

       Ppłk. ALEKSANDRA RYBNIKA ps. "ALEKSY", "DZIKI", "JERZY" lat 40. Prezes Okręgu Białystok Zrzeszenia WiN. 

Inspektor WiN obszaru suwalsko - augustowkiego i białostocko - sokólskiego. 

      Str. strz. MARIANA PIEKARSKIEGO ps. "RYŚ"lat 19. Zastępca szefa dywersji Obwodu Suwalsko - Augustowskiego Zrzeszenia WiN. 

      Kpr. FRANCISZKA SOWULEWSKIEGO ps. "BĄK", "TWARDOWSKI" lat 31. Dowódca batalionu "Moczary" Zrzeszenia WiN. 

      LEON BURDYN ps. "CICHY", "CICHY 1", "DOMAN", "ŁOMIAN" lat 38. Szef dywersji Obwodu Zrzeszenia WiN. 

      WITALISA KONIKOWSKIEGO ps. "DĄB" lat 32. Dowódca kompanii terenowej pow. Jeleniewo

      STANISŁAWA PARAFIANOWICZA ps. "ZARZECKI", "ŻABIN" lat 38.



Syn Aleksandra Rybnika Jerzy wspominał, że był na procesie ojca, jako 1,5-miesięczne niemowlę. Opowiadał, jak jego babcia próbowała bezskutecznie dowiedzieć się, gdzie, po wykonaniu wyroku śmierci, Aleksander Rybnik został pochowany, warowała dzień i noc przed bramami aresztu. - wspomina Jerzy Rybnik.

- Wiem na pewno, że był to strzał w głowę.


"Być może pośród szczątków doczesnych 400 osób, które zostały ekshumowane na terenie białostockiego aresztu śledczego, są szczątki mego ojca. Czekam" - mówił Jerzy Rybnik.


Nawiązał w ten sposób do śledztwa IPN dotyczącego zbrodni UB na terenie aresztu w Białymstoku. W ramach prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w latach 2013-2015, udało się na terenie dawnego ogrodu przy białostockim areszcie odnaleźć szczątki 385 osób, w tym kobiet i dzieci. Szczątki pierwszych ofiar udało się już zidentyfikować w oparciu o badania DNA. Trwają kolejne identyfikacje.

Po śmierci ojca komuniści prześladowali rodzinę. Pan Jerzy wspomina, że w dzieciństwie był nazywany dzieckiem bandyty. - Dosyć długo żyłem z tym piętnem i to pozostanie mi do śmierci - mówi z goryczą.


Aleksander Rybnik ps. "Aleksy", "Dziki", "Jerzy", urodził się 13 grudnia 1906 r. w Starosielcach k. Białegostoku, w rodzinie kolejarskiej. Absolwent gimnazjum Nawrockiego w Warszawie oraz Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Oficer Wojska Polskiego oraz Korpusu Ochrony Pogranicza. W kampanii wrześniowej 1939 r. początkowo dowódca kompanii w Batalionie KOP "Wołożyn".


Działalność konspiracyjną rozpoczął w końcu 1939 r. w Wilnie, w szeregach Służby Zwycięstwu Polski. Od marca 1941 r. zastępca komendanta Garnizonu Miasta Wilna, od kwietnia 1941 r. p.o. komendanta Garnizonu. Aresztowany przez NKWD 13 kwietnia 1941 r. Uwolniony po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej 23 czerwca 1941 r. przeniósł się na Nowogródczyznę. Od kwietnia 1942 r. komendant Obwodu AK Słonim. W końcu listopada 1942 r., po rozbiciu miejscowych struktur konspiracyjnych, przedostał się w rejon Puszczy Knyszyńskiej, gdzie w czerwcu 1943 r. nawiązał współpracę z oddziałem partyzanckim Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, pełniąc funkcję oficera do zleceń. We wrześniu 1943 r. znalazł się ponownie w szeregach AK.


Od 10 grudnia 1943 r. p.o. komendanta Obwodu AK Białystok-Powiat. Uczestnik akcji Burza w szeregach 42. pp AK. Kontynuował działalność niepodległościową po wkroczeniu Armii Czerwonej. Od października 1944 r. inspektor Inspektoratu Białostockiego AK. Wiosną 1945 r. z podległych sobie sił zorganizował zgrupowanie partyzanckie (krypt. "Piotrków") działające na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Uczestnik bitwy pod Ogółami (pow. Białystok) stoczonej z 1. pp LWP - osobiście wyprowadził siły zgrupowania z obławy. Od października 1945 r. w szeregach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Przed aresztowaniem pełnił funkcję zastępcy Prezesa Okręgu WiN Białystok.


Zatrzymany 19 kwietnia 1946 r. w Puszczy Knyszyńskiej przez oddział LWP pozorujący grupę podziemia niepodległościowego. Osadzony w więzieniu w Białymstoku, przeszedł śledztwo prowadzone przez Wydział Śledczy WUBP w Białymstoku. Sądzony przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku wraz z 23 żołnierzami WiN. Rozprawa o charakterze pokazowym odbyła się w dniach 13-18 lipca 1946 r. w sali Teatru Miejskiego w Białymstoku (obecnie Kino Ton). Wraz z 6 podwładnymi został skazany na karę śmierci.



Za działalność niepodległościową został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy (1945) oraz Krzyżem Walecznych (1943). 

(PAP,acz/mak, mag)

                                           ⬇️

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/136991

Zdj. Pomnik Aleksandra Rybnika przy kościele św. Andrzeja Boboli w Białymstoku.

#Polishholokaust #komunizm #KomunistyczneZbrodnie #NeverAgain #WeRememberTheFact #MBP #ŻydowskiAparatBezpieczeństwa #MorercyPolaków #PolskaNiePolin #Jewishmurdered 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust