czwartek, 8 września 2022

W czasie kampanii wrześniowej, mieszkańcy Kłecka brali udział w dwudniowej obronie miasta. Po wycofaniu się oddziałów WP.  9 i 10 września 1939r. w odwecie Niemcy (Wehrmacht i SS) rozstrzelali ok. 300 - 320 osób, jeńców wojennych i ludności cywilnej.

 


W czasie kampanii wrześniowej, mieszkańcy Kłecka brali udział w dwudniowej obronie miasta. Po wycofaniu się oddziałów WP.  9 i 10 września 1939r. w odwecie Niemcy (Wehrmacht i SS) rozstrzelali ok. 300 - 320 osób, jeńców wojennych i ludności cywilnej. Egzekucje przeprowadzano w kilku miejscach, w Bielawach, Kopydłowie, Charbowie, Polskiej Wsi, Ułanowie, Strzeżewie, największą grupę (ok. 112 osób) rozstrzelano z broni maszynowej nad rzeką Małą Wełną. Na miejscu straceń wzniesiono pomnik z polnych głazów, a na miejscowym cmentarzu pomnik.  








Zdjęcia przedstawiają pomniki upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców Kłecka. Tablicę upamiętniająca obrońców Kłecka z 1939 (odsłonięta w 2011). Ostatnie zdjęcie przedstawia fragment listy zamordowanych w dniach 9-10 września 1939 obrońców Kłecka, sporządzonej przez niemieckiego burmistrza Rosskego około 15 września 1939.

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Kłecko #Bielawy #Kopydłów #Charbowo #Ułanowo Strzeżewo #WielkaWieś

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust