piątek, 28 października 2022

29 października 1944r. około 2 tys.żołnierzy SS i SS-Galizien /ukraińcy/ przeprowadzili pacyfikację Lipnicy Murowanej, oraz sąsiednich wsi Lipnicy Dolnej i Górnej. 

 


29 października 1944r. około 2 tys.żołnierzy SS i SS-Galizien /ukraińcy/ przeprowadzili pacyfikację Lipnicy Murowanej, oraz sąsiednich wsi Lipnicy Dolnej i Górnej. Był to odwet za akcję odbicia 128 więźniów z niemieckiego więzienia w Wiśniczu Nowym, na kilka godzin przed wywiezieniem ich do obozu w Oświęcimiu. Akcję brawurowo opracował i przeprowadził z 36 partyzantami Józef Wieciech ps. Tamarow-Boruta dowódca I Batalionu 12 Pułku Piechoty Ziemi Bocheńskiej Armii Krajowej. Celem pacyfikacji było aresztowanie partyzantów biorących udział w tej akcji. Wsie zostały splądrowane. Niemcy wywieźli 15 osób z czego uwolnili 6. Wśród zatrzymanych było trzech braci Józefa Wieciecha; Tadeusz, który po osadzeniu w obozach: w Gross-Rosen, później w Buchenwaldzie i Komando Bad-Salzungen został zamordowany w trakcie tzw. marszy śmierci, drugi z braci Edward uciekł z transportu /został postrzelony /i najmłodszy Julian, który po pobytach w kilku obozach został uratowany przez żołnierzy brytyjskich. Przeżyły dwie osoby; Mieczysław hrabia Ledóchowski i Julian Wieciech. Niemcy i ukraińcy nie złapali Józefa Wieciecha, który w tym czasie był na odprawie w dowództwie AK w Bochni. W odwecie splądrowali i zniszczyli mieszkanie i sklep będący Jego własnością, a który spełniał rolę tzw. "skrzynki kontaktowej" Armii Krajowej na tym terenie. Zachowały się dwa dokumenty w zbiorach córek Józefa Wieciecha, to Zezwolenie- opłata tzw. podatku przemysłowego za 1944 r. wydane przez władze niemieckie 11.01.1944 roku i Zaświadczenie Zarządu Gminy Lipnica Murowana z dnia 06.02. 1945r. podpisane przez wójta Gminy Stanisława Piotrowskiego. 

Na ścianie budynku Urzędu Gminy w Lipnicy Murowanej wisi tablica pamiątkowa poświęcona żołnierzom AK. Na tablicy widnieje napis: "Pamięci żołnierzy I Batalionu 12 Pułku Piechoty Armii Krajowej z Placówki "Łosoś" w Lipnicy Dolnej, którzy w odwecie za uwolnienie 128 więźniów politycznych z więzienia w Nowym Wiśniczu zostali aresztowani przez Niemców 29 października 1944 roku w czasie pacyfikacji Lipnicy". Na tablicy wymieniono nazwiska osób zamordowanych w dniu pacyfikacji, zamordowanych w obozach oraz osób które wróciły z obozu. Tablica została uroczyście odsłonięta przez kombatantów w 70-tą rocznicę wydarzeń 29 października 2014 roku.


Tablica poświęcona pamięci Żołnierzy AK, w 70 rocznicę odbicia więźniów z byłego niemieckiego więzienia w Wiśniczu Nowym. 

Post Irena Wieciech i Iwona Wieciech.

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #WiśniczNowy #LipnicaMurowana #LipnicaDolna #LipnicaGórna 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust