środa, 13 marca 2019

Wcale nie taki Rzadki przypadek wśród Polaków



Człowiek, który mógł żyć dalej – ks. Antoni Rzadki – filmowe życiorysy

Urodził się w dniu  4 stycznia 1898 roku o godzinie 21:00 w miejscowości Mirków koło Wieruszowa, miał dziesięcioro rodzeństwa.
Lubiany przez uczniów, mający ogromne zaufanie i ceniony nie tylko jako ksiądz i nauczyciel, ale również jako człowiek rozumiejący innych.
Był człowiekiem wyjątkowym pod każdym względem.
1 września 1939 roku– wojna !
Ksiądz Antoni Rzadki, razem z innymi mieszkańcami Śremu, został aresztowany jako zakładnik. 20 października 1939 roku Niemcy wyznaczyli spośród zakładników 19 osób na rozstrzelanie.
Autorzy filmu dotarli do faktów i świadków tych wydarzeń.
Po latach jeden z oprawców hitlerowskich zeznał  w Krakowie, że ks. Rzadki w ostatniej godzinie przed rozstrzelaniem zakładników zaofiarował swoje życie za ojca wielodzietnej rodziny.
FILM JEST PRÓBĄ ODPOWIEDZI NA PYTANIA: KIM BYŁ, DLACZEGO TO ZROBIŁ?
„Ks. Antoni Rzadki miał swoje Westerplatte: kiedy zdobywał wiedzę daleko od rodzinnego domu, gdy walczył jako żołnierz w Błękitnej Armii Józefa Hallera w walkach 1920 roku pod Warszawą, jako ksiądz i wychowawca młodzieży i na końcu, kiedy ofiarował swoje życie za życie ojca wielodzietnej rodziny. I nie ma znaczenia, że rozstrzelano ich obu – wręcz przeciwnie, to szczególnie podkreśla fakt, że nie zdezerterował.”
Anna Czechowska tugazeta.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust