28 lipca 1943r W Niemieckiej pacyfikacji Woli Justowskiej w Krakowie, okupanci niemieccy rozstrzelali 21 osób.
W nocy z 28 na 29 lipca 1943 roku Niemcy, pod dowództwem Eduarda Schuberta, otoczyli Wolę Justowską a także Bielany, Chełm, Olszanicę, Zakamycze, Przegorzały i część Zwierzyńca. Rano, między godziną 5 a 6, przystąpili do rewizji poszczególnych domów, z których wcześniej wywleczono wszystkich mieszkańców. Podczas rewizji na Woli Justowskiej, w mieszkaniu Ludmiły Korybutowej znaleziono ukrytą pod podłogą drukarnię, skąd wychodziły pierwsze numery konspiracyjnego „Dziennika Polskiego”.
Mieszkańców zgromadzono na łące przy dzisiejszej ul. 28 lipca 1943 r., w tym miejscu dokonano egzekucji, zwłoki zakopano w dole. Dwie kolejne osoby zginęły w więzieniu na Montelupich, a jedna w KL Auschwitz-Birkenau. Po wojnie szczątki pomordowanych ekshumowano i pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu Salwatorskim.
Na miejscu zbrodni na ,,Łące Męczeństwa" postawiono pomnik z wyrytymi na nim 24 nazwiskami zamordowanych (zdj).
Przed pomnikiem na Woli Justowskiej w Krakowie odbywa się rokrocznie uroczystość upamiętniająca ofiary niemieckiego terroru.
Za Gazeta Krakowska.
#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust