środa, 27 lipca 2022

Przykre, ale prawdziwe, Europejczykom się to spodobało.  28 lipca 1941 roku w KL Auschwitz miał miejsce pierwszy przypadek realizacji programu eutanazji.

 


Przykre, ale prawdziwe, Europejczykom się to spodobało. 

28 lipca 1941 roku w KL Auschwitz miał miejsce pierwszy przypadek realizacji programu eutanazji.

Komisja lekarska, która tego dnia przyjechała do obozu wybrała spośród więzniów 575 inwalidów, przewlekle chorych i starców, których następnie wywieziono do Sonnenstein w Saksonii i zabito tlenkiem węgla.

Boguś Historia Polski Dzień Po Dniu

Eutanazja, Niemcy przeprowadzili ją pod nazwą #ActionT4 #T4, polegała na fizycznej „eliminacji niewartego życia”

 W ramach akcji mordowano chorych na schizofrenię, niektóre postacie padaczki, otępienie, pląsawicę Huntingtona, stany po zapaleniu mózgowia, osoby niepoczytalne, chorych przebywających w zakładach opiekuńczych ponad 5 lat oraz ludzi z niektórymi wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi.

Uważa się także, że ogółem w latach 1939–1945 Niemcy zabili (rozstrzelano, zagazowano lub otruto) ok. 200 000 ludzi upośledzonych i niepełnosprawnych.


Od kwietnia 1941 r. program ten rozszerzono o „akcję 14f13” (niem. Aktion 14f13), obejmującą chorych psychicznie i niepełnosprawnych nie-niemieckich więźniów obozów koncentracyjnych, w ramach której wymordowano ok. 20 tys. osób.

Akcja ta była także nazywana „eutanazją” osób upośledzonych – stąd skrót E-Aktion, natomiast szerzej znany skrót T4 pochodzi od adresu biura tego przedsięwzięcia mieszczącego się w Berlinie przy Tiergartenstraße 4.


Mapa przedstawiająca obecne różnice w przepisach dotyczących eutanazji w krajach europejskich.


Grafika AFP.


Paryż - Hiszpania ma szansę stać się jednym z nielicznych krajów europejskich, które zdekryminalizowały eutanazję, która pozostaje tabu w Polsce i Grecji.


Oto podsumowanie sytuacji w Europie.

- W pełni legalne -

Holandia zalegalizowała aktywną i bezpośrednią eutanazję w 2002 roku. Śmiertelne dawki leków są dozwolone, jeśli pacjenci zgłoszą wniosek przytomny.


Muszą także doświadczać nieznośnego cierpienia z powodu choroby, która została zdiagnozowana jako nieuleczalna przez co najmniej dwóch lekarzy.


W ubiegłym roku sąd najwyższy w kraju orzekł, że lekarze będą mogli przeprowadzać wspomagane samobójstwa pacjentów z ciężką demencją bez obawy o ściganie, nawet jeśli pacjent nie wyrażał już wyraźnego życzenia śmierci. Holandia również poszła w kierunku legalizacji eutanazji nieuleczalnie chorych dzieci w wieku od jednego do 12 lat.


Belgia zniosła ograniczenia dotyczące eutanazji w 2002 roku dla pacjentów borykających się z ciągłym, nie do zniesienia i nieuleczalnym cierpieniem fizycznym lub psychicznym.


Muszą mieć ukończone 18 lat i żądać zakończenia życia w sposób dobrowolny, przemyślany i powtarzany, bez przymusu.


W 2014 r. Belgia stała się pierwszym krajem, który zezwolił dzieciom na złożenie wniosku o eutanazję, jeśli cierpią na nieuleczalną chorobę i rozumieją konsekwencje czynu.


W Luksemburgu w 2009 r. przyjęto tekst legalizujący eutanazję w niektórych przypadkach terminalnych. Wyklucza on nieletnich.


- Wyjątek szwajcarski -


Szwajcaria jest jednym z nielicznych krajów, w których dopuszcza się samobójstwo wspomagane, gdy pacjenci sami podają śmiertelną dawkę leków. Nie zezwala na aktywną, bezpośrednią eutanazję przez osobę trzecią, ale toleruje dostarczanie substancji łagodzących cierpienie, nawet jeśli śmierć jest możliwym skutkiem ubocznym. Szwajcaria zezwala na wspomagane samobójstwo, ponieważ wielu z nich podróżuje do kliniki Dignitas w Pfaeffikon. Zdjęcie: Sebastian Derungs / AFP

Szwajcaria zezwala na wspomagane samobójstwo z... […]


- Hiszpania i Portugalia -


Ustawa, która ma zostać ostatecznie zatwierdzona w hiszpańskim parlamencie w czwartek, pozwoli na eutanazję pod ściśle określonymi warunkami. Ktoś cierpiący na „poważną lub nieuleczalną chorobę” będzie mógł otrzymać pomoc medyczną na śmierć.


W marcu sąd najwyższy Portugalii odrzucił ustawę dekryminalizującą eutanazję, która została zatwierdzona przez parlament w styczniu.


Projekt ustawy, który zalegalizowałby dostęp do wspomaganego samobójstwa dorosłych pacjentów w sytuacji „ekstremalnego cierpienia i nieodwracalnych szkód”, teraz wraca do parlamentu w celu ewentualnej nowelizacji.


- Kompromis włoski -


Włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2019 r., że pomaganie komuś w „nie do zniesienia cierpieniu” w popełnieniu samobójstwa nie zawsze jest przestępstwem. Parlament ma debatować nad zmianą prawa zakazującego tej praktyki.


Tolerowane jest również wstrzymanie zabiegów medycznych, które podtrzymują życie, zwane eutanazją bierną. W marcu sąd najwyższy Portugalii odrzucił ustawę dekryminalizującą eutanazję.

                                              ⬇️

https://ednh.news/euthanasia-where-its-legal-in-europe-2/amp/

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #ZaŻyciem #Euthanasia #Eutanazia 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust