sobota, 17 września 2022

18 września 1939r. w Śladowie niemieccy żołnierze jednostki pancernej Wehrmachtu zgromadzili około 200 żołnierzy z rozbitych nad Bzurą oddziałów Armii „Poznań” i „Pomorze” oraz ok. 100 cywilów – miejscowych oraz kilkunastu uchodźców z zachodniej Polski (w sumie około 300 ludzi). Następnie Niemcy rozstrzelali wszystkich zgromadzonych nad brzegiem Wisły, na tzw. główce wiślanej.

 



18 września 1939 roku podczas ataku Niemiec na Polskę w Śladowie oddział Wehrmachtu dokonał zbrodni na jeńcach wojennych Wojska Polskiego oraz ludności cywilnej.



18 września 1939 roku w Śladowie w ówczesnej gminie Tułowice, wojska niemieckie dokonały jednej z największych zbrodni wojennych w czasie wojny obronnej. 300 ludzi (w tym 150 żołnierzy z rozbitych nad Bzurą oddziałów armii „Poznań” i „Pomorze”), zgromadzonych na tzw. „główce” wiślanej, zostało zastrzelonych i utopionych. Wśród zgromadzonych znajdowali się zarówno ranni, zdrowi, jak i ... małe dzieci. Mężczyźni w wieku od 15 do 75 lat stanowili większość 300-osobowej grupy, 84 osoby cywilne pochodziły z pobliskiej gminy tułowickiej, pozostałe osoby cywilne z innych okolicznych miejscowości. Wśród nich znajdowały się prawdopodobnie także grupy uchodźców, których tysiące przemierzało wówczas kraj i przebywało we wsiach i miejscowościach polskich.



Zbrodni dokonała prawdopodobnie niemiecka 4. Dywizja Pancerna z XVI korpusu 10. Armii, która w większości operowała na terenie, gdzie wydarzenie to miało miejsce. 

Wedle niektórych relacji masakry dokonali żołnierze jej 12. pułku grenadierów pancernych, dowodzonego przez podpułkownika von Costritz Nauhausa. Z rzezi ocalało jedynie 2 ludzi, mieszkańców Tułowic, Stanisław Klejnowski i Alfred Kitliński, którzy później złożyli zeznania w tej sprawie. Ogółem 298 osób poniosło śmierć z rąk niemieckich bandytów...

Motywem zbrodni były przypuszczalnie porachunki miejscowych kolonistów niemieckich z ludnością polską (mające miejsce także po zbrodni w Śladowie, w wyniku których zginęło ok. 37% mieszkańców Tułowic) oraz chęć odwetu za bohaterski opór stawiany przez żołnierzy polskich w okolicach Śladowa. 


Wieczna Pamięć Pomordowanym Polakom!


Zdjęcia przedstawiają pomnik w Śladowie wzniesiony w miejscu wymordowania wziętych do niewoli żołnierzy oraz cywilów.

Post Historia Wczoraj i dziś. 

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #Śladów #Tułowice 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust