11 października 1916 roku w Małomierzycach nieopodal Iłży urodził się przyszły legendarny żołnierz Antoni Heda "Szary" (zm. 14 lutego 2008 roku w Warszawie).
Walkę o wolność Polski rozpoczął we wrześniu 1939 roku w 12. Dywizji Piechoty. Po klęsce wrześniowej działał w ZWZ, następnie w oddziale ppor. Stanisława Piaska "Błyska" oraz jako komendant Podobwodu AK "Iłża". Po przejściu frontu i instalowaniu się w kraju nowego okupanta - Sowietów i renegatów komunistów działa w Podziemiu Niepodległościowym.
Na czele swojego oddziału, liczącego blisko 250 ludzi, wsławił się rozbiciem w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku komunistycznego więzienia w Kielcach, w którym Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i sowieccy funkcjonariusze „Smiersza” osadzili 374 więźniów. W wyniku tej akcji uwolniono kilkuset więźniów, przeważnie byłych AK-owców. Źródła komunistycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przyznają się jedynie do 298 wypuszczonych więźniów, jednak według oceny Antoniego Hedy uwolnionych zostało 600–700 osób. Wśród uwolnionych AK-owców byli m.in. dowódca batalionu Józef Wyrwa ps. „Stary”, cichociemny Ludwik Wiechuła ps. „Jeleń”, Michał Mandziara ps. „Siwy” i Stanisław Kosicki (1927–1997) – pierwowzór Maćka Chełmickiego z dzieła "Popiół i diament" Jerzego Andrzejewskiego. W trakcie rozbijania kieleckiego więzienia poległ Tadeusz Łęcki „Krogulec”, trzech partyzantów zostało ciężko rannych. Antoni Heda został ranny w trakcie rozbijania jednej z bram więziennych – odłamek utkwił mu w kolanie, powodując przykrą i długotrwałą kontuzję.
Polując na „Szarego” funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego aresztowali 8 maja jego trzech braci Stanisława, Jana i Stefana oraz dwóch szwagrów Jana Góralskiego i Stanisława Kiełbasę. Wszyscy z nich byli brutalnie torturowani. Braci Stanisława i Jana oraz szwagra Stanisława – zamordowano w ciągu kilku tygodni. Tragiczny los spotkał zamordowanego brata Stanisława, który po okrutnych przesłuchaniach trafił z rozbitą głową do szpitala, gdzie ordynujący tam dr Balicki odmówił mu pomocy, mówiąc „Ciebie, bandyto, nie warto ratować”.
Po akcji w Kielcach "Szary" zaprzestał działalności konspiracyjnej – pod zmienionym nazwiskiem, jako Antoni Wiśniewski, wyjechał na Wybrzeże, a później do Emilianowa k. Ostródy. Był poszukiwany przez MBP i w 1948 został aresztowany w Gdyni, koło dworca PKP Gdynia Chylonia. Otrzymał cztery ... wyroki śmierci(!), w końcu dzięki interwencji byłych oficerów AL, którzy współdziałali z nim w roku 1944, karę śmierci zamieniono na dożywocie.
Był więziony na Rakowieckiej, w Rawiczu i we Wronkach.
Wyszedł na wolność w 1956 roku objęty amnestią. Przez wiele lat był doradcą kardynała Stefana Wyszyńskiego. W dalszym ciągu prowadził jednak działalność niepodległościową, m.in. działając w NSZZ „Solidarność”. W roku 1981 został wybrany na Przewodniczącego Niezależnego Związku Kombatantów przy NSZZ „Solidarność”. Od 13 grudnia 1981 do 16 czerwca 1982 roku internowany w więzieniu na Białołęce.
W roku 1990 doprowadził do zjednoczenia ok. 30 organizacji kombatanckich w Światową Federację Polskich Kombatantów i został jej prezesem. W tym samym roku został także awansowany do stopnia pułkownika przez prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
Antoni Heda „Szary” był także komendantem głównym Związku Strzeleckiego, nawiązującego do tradycji Drużyn Strzeleckich Józefa Piłsudskiego. W dowód uznania jego zasług 13 grudnia 2004 roku został awansowany do stopnia generała brygady Polskich Drużyn Strzeleckich. Był również działaczem Konfederacji Polski Niepodległej.
W roku 2006 podczas obchodów Święta Narodowego 3 Maja prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński awansował Antoniego Hedę „Szarego” na stopień generała brygady.
Generał Antoni Heda „Szary” zmarł w Pruszkowie 14 lutego 2008r. w wieku 91 lat. Ciało Hedy złożono obok jego żony w rodzinnej mogile w Podkowie Leśnej. Pogrzeb był niezwykłą manifestacją niepodległościową, ukazując znaczenie „Szarego” dla polskiej historii.
Wieczna Chwała Polskiemu Bohaterowi!
Na fot.: Antoni Heda "Szary" w roku 1944 i przed Muzeum w Kielcach, ul. Zamkowa, 60 rocznica rozbicia więzienia kieleckiego, 7 sierpnia 2005
Post Historia Wczoraj i dziś.
Antoni Heda jest autorem książek: Wspomnienia Szarego i Szary przeciw zdrajcom Polski. W Szary przeciw zdrajcom Polski w 4 rozdziale opisuje kielecką Żydowską prowokację na podstawie wywiadowczych informacji zebranych z podległego mu terenu.
⬇️
https://polishholokaust.blogspot.com/2018/06/szary-o-pogromie-raport-szarego-o.html?m=1
⬇️
https://polishholokaust.blogspot.com/2018/06/dokadnie-74-lata-temu-oddzia-armii_4.html?m=1
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust