środa, 5 października 2022

6 października 1962 w Warszawie zmarł Bronisław Wojciech Linke – polski malarz, rysownik i grafik, tworzący kompozycje o tematyce politycznej i społecznej.



 6 października 1962 w Warszawie zmarł Bronisław Wojciech Linke – polski malarz, rysownik i grafik, tworzący kompozycje o tematyce politycznej i społecznej.

Urodził się 23 kwietnia 1906 roku w Dorpacie, był synem notariusza Juliusza Ferdynanda i Marii ze Starorypińskich. W 1919 roku rodzina Linkego została repatriowana do kraju i zamieszkała w Kaliszu, zburzonym przez Niemców w 1914.

Początkowo studiował w Szkole Przemysłu Artystycznego w latach 1922–1923 w Bydgoszczy, oraz 1924–1926 w Krakowie, a następnie w latach 1926–1931 w ASP w Warszawie, pod kierownictwem cenionego malarza Tadeusza Pruszkowskiego. Należał do "Loży Wolnomalarskiej" i grupy „Powiśle”.


Jako grafik debiutował na łamach „Szpilek” w 1936 r., ponadto współpracował jako rysownik z „Dziennikiem Ludowym”, „Nowym Życiem”, „Sygnałami”, „Tygodnikiem Robotnika”.


Był artystą pracującym cyklami. Jego najwcześniejszy cykl rysunków nosi tytuł „Wojna” (z lat 1931–1932), a następny „Miasto” (z lat 1931–1935).

Przyjaźnił się ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem, z którym odbył podróż na Śląsk. Efektem podróży był cykl trzydziestu prac pt. "Śląsk".

W maju 1938 roku wystawa tego cyklu w Instytucie Propagandy Sztuki została zamknięta z powodu jej potencjalnej szkodliwości społecznej.

Po wybuchu II wojny światowej zmuszony był do wyjazdu z żoną do Lwowa, w obawie przed represjami Niemców za karykatury Adolfa Hitlera, które rysował do prasy. W 1942 roku został zesłany przez Sowietów do Orska na Uralu, skąd do Polski udało mu się wrócić dopiero w 1946 r.


Po powrocie do Warszawy namalował swój najsłynniejszy cykl „Kamienie krzyczą” (1946-56). Była to przerażająca wizja ruin stolicy. Reprodukcje prac z tego cyklu zostały w 1959 r. wydane ze wstępem Marii Dąbrowskiej.


Twórczość Linkego bywa trafnie określana jako realizm metaforyczny. Istotą jego sztuki jest wizualizacja, czyli obrazowanie metafor literackich. Kompozycja jego obrazów, a także sposób konstruowania cyklów ma wybitnie narracyjny charakter.


Większość jego prac to prace na papierze. Artysta chętnie łączył akwarelę, gwasz, kredki, ołówek i tusz, często drapał i wycierał powierzchnię papieru, stosował collage.

Najbardziej znanym (zarazem jednym z ostatnich) dziełem artysty jest zapewne obraz „Czerwony autobus”, nawiązujący w swej wymowie do dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Podobnie jak bohaterowie "Wesela" tak i postaci z obrazu są niewolnikami stojącymi na przeszkodzie do własnego wyzwolenia. Obrazowi poświęcił piosenkę "Czerwony autobus" w 1981 r. poeta Jacek Kaczmarski (inspirowany obrazem Linkego jest także inny wiersz Kaczmarskiego, "Kanapka z człowiekiem"). Innym znanym obrazem Linkego jest „Modlitwa zamordowanych” z 1942 r.


W okresie powojennym rzadko wystawiał swoje dzieła, ponieważ jego sztuka nie przystawała do ówczesnej komunistycznej rzeczywistości.

Spoczywa na Powązkach – Cmentarzu Wojskowym w Warszawie (kw. 4A-2-3).

Post Historia Wczoraj i dziś. 

Na fot.: Jedna z prac Linkego z lat stalinizmu... "Pokój".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust