27 grudnia 1918 roku w Poznaniu dzień po przybyciu do miasta Ignacego Jana Paderewskiego, wybuchło Powstanie Wielkopolskie.
Celem zrywu było wyzwolenie terytorium Wielkopolski spod niemieckiej dominacji i przyłączenie jej do odradzającego się Państwa Polskiego.
Pierwszym dowódcą powstania został mjr Stanisław Taczak, który po ustabilizowaniu sytuacji i konsolidacji powstańczych sił przekazał swoje stanowisko desygnowanemu przez Józefa Piłsudskiego na dowódcę wojsk polskich w Wielkopolsce gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu.
Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-wschodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży.
Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.
Szacuje się, że podczas Powstania (w trakcie bitwy pod Ławicą) Polacy zdobyli największy łup wojenny w tysiącletniej historii oręża. Polacy zdobyli wtedy sprzęt lotniczy o wartości 160-200 milionów marek, w tym ponad 300 samolotów!
Dzięki ofiarności Powstańców olbrzymia część wyzwolonych przez nich terenów została mocą konferencji pokojowej w Paryżu przyłączona do Polski.
Post Historia Wczoraj i dziś
#Polska #Niepodległa #OdzyskanieNiepodległości #ŚwiętoNiepodległości
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust