poniedziałek, 20 marca 2023

21 marca 1913r. w Bystrej Podhalańskiej urodził się bł. Stanisław Pyrtek. Aresztowany przez gestapo, rozstrzelany w lesie Borek. Ostatnie słowa: „Niech żyje Chrystus Władca!".

 


21 marca 1913r. w Bystrej Podhalańskiej urodził się bł. Stanisław Pyrtek. Aresztowany przez gestapo, rozstrzelany w lesie Borek. Ostatnie słowa: „Niech żyje Chrystus Władca!".

Ostatnie pożegnanie bł ks. Stanisława Pyrtka zapisane na brewiarzu tuż przed śmiercią.

Kochany Tatusiu i Drogie Rodzeństwo.

Te kilka godzin dzieli mnie od śmierci niczym nie zasłużonej. Obowiązkiem kapłana jest złożyć i tę ofiarę za Chrystusa. Ginę za nauczanie religii. Nie placzcie ani się nie smućcie po mnie, idę do Mamusi i tam, wszyscy się spotkamy. Żegnajcie mi zatem. Dziękuję Wam za wszystko. Przepraszam za wszelkie zło. Serdecznie ściskam, całuję i pozdrawiam.

Bądź zdrów, drogi Tatusiu, kochane, siostry i drodzy malcy, wszyscy krewni i znajomi. Ślę Warn kapłańskie błogosławieństwo. Po trzech miesiącach więzienia cieszę się, że godny jestem cierpieć i umierać.

Więc nie rozpaczajcie, bo wszyscy się spotkamy. Całuję Was serdecznie.

Wasz ks. Stanisław.


Kochana Babciu, Romanie i Czarusiu.

Już mnie nie ma między żyjącymi. Obecnie znajduję się „ w celi śmierci", a za trzy godziny po wszystkim. Ostatnie zatem pozdrowienia i ukłony. Tylko nie plakać po mnie, bo jestem spokojny i żal tylko tego, że Tej co prędko zmartwychwstanie, już na ziemi nie zobaczę. Ta kartka - to dowód, że o Was jak o swoich pamiętam. Ks. Jankowskiemu, Pawłowi, Adasiowi i Jasiowi, pozdrowienie. Czarusia ściskam- to mój mściciel. Swe kapłańskie błogosławieństwo Wam ślę.

Wasz ks. Stanisław


                                           ⬇️

https://www.salon24.pl/u/ksiegahonoru/521203,bl-stanislaw-pyrtek

W Wigilię 24.xii.1941 r. uwięzionych w Ikaźni, w tym obu kapłanów, przywieziono do więzienia w Berezweczu (ok. 80 km na południe od Brasławia, dziś część miasta Głębokie)…


Cele urządzono w byłym klasztorze oo. bazylianów, zakonu kościoła greckokatolickiego, który Rosjanie zlikwidowali jeszcze w 1839 r., po powstaniu listopadowym lat 1830‑1, gdy klasztor i kościół przez nich prowadzone zamienili w monaster prawosławny. W czasach Rzeczypospolitej świątynię przejął kościół katolicki, a w były klasztor przeznaczony został na cele wojskowe. Gdy w 1939 r. Rosjanie po napadzie na Rzeczpospolitą przejęli budynki urządzili w nim więzienie, jedno z największych na okupowanych terenach — wybór nie był przypadkowy: w Głębokim bowiem zaczynały się wówczas szerokie tory kolejowe, przystosowane do rosyjskich pociągów, którymi wywożono Polaków na Syberię… W więzieniu w Berezweczu więziono nie tylko, choć głównie, Polaków, ale także obywateli państw nadbałtyckich.


Gdy w vi.1941 r. Berezwecz zajęli Niemcy znaleźli w murach więzienia — dosłownie w murach, bowiem część ofiar Rosjanie zamurowali żywcem — ok. 800 zamordowanych Polaków. Nie zraziło ich to wszelako — urządzili tam swoje własne... 

                                           ⬇️

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.swzygmunt.knc.pl/SAINTs/HTMs/0304blSTANISLAWPYRTEKmartyr01.htm&ved=2ahUKEwin6OTlw7_vAhWJ7KQKHZoyCfAQFjACegQIDhAC&usg=AOvVaw0WEfegN7PDNbny2EfUNGa-

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #kler 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust