4 maja 1945r. Wojska brytyjskie zajęły opuszczony niemiecki obóz koncentracyjny Neuengamme w Hamburgu.
Obóz koncentracyjny Neuengamme prowadzony był w ramach praktyki SS „eksterminacji przez pracę”, przy produkcji cegieł, pracę przy budowie kanału Łaby, ginęli zarówno z powodu nieludzkich warunków panujących w obozie, jak i czynnej przemocy ze strony strażników. Grupy osłabionych pracowników zabijano poprzez śmiertelny zastrzyk. Do końca wojny produkcja zbrojeniowa stała się głównym celem Neuengamme, a prywatne przedsięwzięcia biznesowe czerpały zyski finansowe z bezpłatnej pracy więźniów. Firmy zbrojeniowe: Messap, Jastram, Walter-Werke i należąca do SS Deutsche Ausrüstungswerke (DAW) założyło obiekty wewnątrz obozu koncentracyjnego. Walther wykorzystał swoją fabrykę do produkcji karabinów półautomatycznych.
Praktyczni Niemcy na terenie pobliskiej szkółki roślin używali popiołów z krematorium jako nawozu.
Podobozy Neuengamme zostały opróżnione pod koniec marca, podczas marszów śmierci do obozów przyjęć w Bergen-Belsen i Osnabrück , ginęli w drodze, a 8 kwietnia nalot na pociąg więźniarski doprowadził do masakry w Celle . Wydano rozkaz ewakuacji obozu macierzystego 19 kwietnia. Między 20 a 26 kwietnia z Neuengamme wywieziono ponad 9000 więźniów i załadowano na cztery statki: pasażerskie Deutschland i Cap Arcona oraz dwa duże parowce SS Thielbek i Athen, gdzie wielu zginęło w alianckim bombardowaniu 3 maja w zatoce Lubeckiej.
Ponieważ były obóz koncentracyjny był używany bezpośrednio po wojnie jako obóz internowania, a następnie jako więzienie, historia okrucieństw, które miały miejsce w Neuengamme i jej podobozach, została w dużej mierze zapomniana w Hamburgu i pozostałych Niemczech. Utworzenie pomnika było więc stopniowym procesem, który spotkał się z silnym sprzeciwem mieszkańców i Rady Miasta Hamburga. Pierwszy pomnik to prosty pomnik wzniesiony pod silnym naciskiem Amicale Internationale de Neuengamme, głównej organizacji reprezentującej wszystkich byłych więźniów obozu, pomnik został następnie rozbudowany w 1965 roku. W 1981 roku dobudowano budynek wystawowy Obóz.
Zdj. Wieża pamięci w byłym obozie koncentracyjnym Neuengamme i więźniowie.
⬇️
https://polishholokaust.blogspot.com/2023/04/25-kwietnia-1945-r-niemcy-ewakuowali.html?m=1
⬇️
https://polishholokaust.blogspot.com/2023/05/3-maja-1945r-w-zatoce-lubeckiej.html?m=1
#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Neuengamme #KLNeuengamme #Athen #Thielbeck #Deutschland #CapArcona #Flensburg
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust