wtorek, 9 maja 2023

"To tylko preludium - tam, gdzie pali się książki, w końcu pali się też ludzi". 10 maja 1933 r. w wielu niemieckich miastach zapłonęły stosy z książkami autorów uznanych za antyniemieckich.



 "To tylko preludium - tam, gdzie pali się książki, w końcu pali się też ludzi".

10 maja 1933 r. w wielu niemieckich miastach zapłonęły stosy z książkami autorów uznanych za antyniemieckich.

                Link stary             ⬇️

https://dzieje.pl/aktualnosci/80-lat-temu-nazisci-spalili-ksiazki-przeciwnikow-hitlera


W Polsce Niemiecka polityka miała na celu przeprowadzenie kulturowego ludobójstwa, rezultatem czego śmierć poniosły tysiące uczonych i artystów, a kradzieży lub zniszczeniu uległy niezliczone dzieła sztuki, a także literatura. Pozostali przy życiu Polacy mieli służyć wielkim Niemcom ciężką pracą, nie musieli być uczeni. 


17 kwietnia 1943 roku niemiecki patrol zastrzelił 13-letniego Zenka Borowskiego, harcerza Szarych Szeregów, podczas ratowania polskich książek przed zniszczeniem przez Niemców.  

Książki znajdowały się w starym teatrze w Białymstoku, Zenek wraz ze swoim przyjacielem Jurkiem znaleźli wejście i przenosili polskie książki do miejsca ukrycia. 

W czasie kolejnego wejścia na teren teatru natknęli się na niemiecki patrol, który zaczął strzelać do chłopców podczas ucieczki. 

                                            ⬇️

https://polishholokaust.blogspot.com/2023/04/17-kwietnia-1943-roku-niemiecki-patrol.html?m=1

Kolorozycja: Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust