14 maja 1944r. w Kamieniu Stołpeckim na skraju Puszczy Nalibockiej, 1komp Strzelców Słuckich AK odparła atak dużo liczniejszej partyzantki sowieckiej, która straciła 80 ludzi.
Niespodziewany i dobrze przygotowany atak spowodował duże straty w szeregach polskiego garnizonu, poległo 21 żołnierzy. Mimo zaskoczenia oraz znacznej przewagi przeciwnika żołnierze AK stawili jednak silny opór i zdołali wytrwać aż do czasu nadejścia odsieczy.
Sowieci wycofali się do Puszczy Nalibockiej.
Bój w Kamieniu Stołpeckim był jednym z największych starć rozegranych w trakcie polsko-sowieckiej wojny partyzanckiej, toczącej się w latach 1943–1944 na okupowanej przez Niemców Nowogródczyźnie.
Dwudziestu jeden poległych w Kamieniu żołnierzy AK zostało pochowanych na miejscowym cmentarzu, przy czym piętnastu spoczęło w mogile zbiorowej, a pozostałych sześciu rodziny pogrzebały w osobnych grobach. Ze względu na fakt, iż po zakończeniu II wojny światowej Kamień znalazł się na terytorium ZSRR (obecnie w Republice Białorusi), upamiętnienie poległych pozostawało przez długi czas niemożliwe. Dopiero w maju 1995 na mogile zbiorowej stanął pomnik-nagrobek wzniesiony staraniem weteranów Zgrupowania Stołpeckiego.
Zdj. Partyzanci Zgrupowania Stołpecko – Nalibockiego AK.
⬇️
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust