sobota, 2 lipca 2022

3 lipca 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz został rozstrzelany Bolesław Czuchajowski (ur. 23 lipca 1896 r. we Lwowie) ostatni przed wybuchem II wojny światowej prezydent Krakowa.

 


3 lipca 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz został rozstrzelany Bolesław Czuchajowski (ur. 23 lipca 1896 r. we Lwowie) ostatni przed wybuchem II wojny światowej prezydent Krakowa. Bolesław Czuchajowski był doktorem praw, sędzią, notariuszem, kapitanem rezerwy piechoty Wojska Polskiego a także komisarycznym prezydentem Krakowa w 1939 roku, członkiem Izby Notarialnej Sądu Okręgowego w Krakowie w 1938 roku.


Ukończył gimnazjum w Rzeszowie, studia prawnicze odbył na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskując tytuł doktora praw. Posiadał również dyplom Szkoły Nauk Politycznych oraz Akademii Handlowej w Krakowie. Należał do Związku Walki Czynnej i jeszcze jako gimnazjalista do Związku Strzeleckiego w Rzeszowie. W 1914 roku ukończył kurs dla młodych oficerów.


2 sierpnia 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich. Do 1 października 1914 roku służył w 1 kompanii II baonu 1. Pułku Piechoty. Od 2 października do 23 grudnia 1914 roku był wykazany w baonie uzupełniającym. 24 grudnia 1914 roku przydzielony został do 6 kompanii 2. Pułku Piechoty. Od 21 kwietnia 1915 roku pełnił służbę w 9 kompanii 4. Pułku Piechoty. 


2 sierpnia 1915 roku został ranny w bitwie pod Jastkowem. Następnie został przeniesiony do 9 kompanii 6. Pułku Piechoty. Później wykazany w Stacji Zbornej w Dęblinie i Rembertowie. 27 kwietnia 1917 roku ubył z Komendy Żandarmerii Polowej Wojsk Polskich do Szpitala w Modlinie. Od 31 lipca do 10 listopada 1917 roku w baonie uzupełniającym Polskiego Korpusu Posiłkowego w Siedlisku. Po zwolnieniu z korpusu do 31 października 1918 roku pełnił obowiązki komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej w Rzeszowie. 


11 marca 1921 roku został przeniesiony do rezerwy. Awansował na kapitana ze starszeństwem z 2 stycznia 1932 roku w korpusie oficerów rezerwy piechoty. W 1934 roku pozostawał w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Kraków Miasto. Posiadał przydział mobilizacyjny do 73. Pułku Piechoty w Katowicach.


Po I wojnie pracował jako sędzia we Lwowie i w Nowym Targu, działając równocześnie w Towarzystwie Szkoły Ludowej organizując szkoły i biblioteki. W 1929 przyjechał do Krakowa i objął stanowisko wiceprezesa Sądu Okręgowego. W 1935 przeszedł na posadę notarialną. Przejął kancelarię przy ul. św. Jana 18 po Ludwiku Midowiczu, w której urzędował do 1941. 


W samorządzie krakowskim działał od 1931 zajmując się budżetem miasta. Na polecenie ministra spraw wewnętrznych, który ustanowił w Krakowie zarząd komisaryczny 1 maja 1939 roku z rąk pełniącego obowiązki prezydenta miasta Stanisława Klimeckiego przejął władzę w mieście pełniąc obowiązki prezydenta do dnia 3 września 1939. W tym dniu na polecenie wojewody krakowskiego Józefa Tymińskiego działającego na podstawie zarządzenia z Warszawy ewakuowano z miasta władze, urzędy i niektóre instytucje. Czuchajowski wyjechał z miasta zabierając część dokumentów miejskich, księgi poborowych i pobierając 400 tysięcy złotych na pobory i nieprzewidziane wydatki. Ewakuowano się do Brzeżan, jednak po wkroczeniu wojsk sowieckich (17 września) zdecydowano o cofnięciu się do Lwowa. Do Krakowa Czuchajowski powrócił w listopadzie i natychmiast złożył sprawozdanie oraz rozliczył się z pobranych pieniędzy rządzącemu Krakowem Ernestowi Zörnerowi. 

Został wówczas na krótko aresztowany, następnie zwolniony z zakazem opuszczania miasta. Ponownie aresztowany 8 maja 1941 i mimo poważnej choroby serca wysłany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie wkrótce został rozstrzelany.


Cześć Jego Pamięci!

Post Historia Wczoraj i dziś.

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust