Człowiek dobrze (Sowietom) znany i akceptowany, tak mówił Kreml.
6 lipca 1923 roku w Kurowie koło Puław urodził się generał Wojciech Jaruzelski (zdjęcie). Szlak bojowy przeszedł z 1 Dywizją Piechoty. Po wojnie brał udział w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego. W latach 68 -83 był ministrem obrony narodowej odpowiedzialnym za wysłanie wojsk polskich do Czechosłowacji.13 grudnia 1981 roku stojąc na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego ogłosił w Polsce stan wojenny, który odwołał dopiero 22 lipca 1983 roku. Od lipca 1989 roku do grudnia 1990 był pierwszym prezydentem III Rzeczpospolitej. Zmarł 25 maja 2014 roku.
/Boguś Historia Polski Dzień Po Dniu.
1 czerwca 1960r. Szefem Głównego Zarządu Politycznego WP został gen. Wojciech Jaruzelski.
11 kwietnia 1968r. Marian Spychalski zastąpił Edwarda Ochaba na stanowisku przewodniczącego Rady Państwa; gen. Wojciech Jaruzelski objął stanowisko ministra obrony narodowej.
27 lipca 1968r. gen. Jaruzelski sformował Armię, która wzięła udział w stłumieniu Praskiej Wiosny.
17 grudnia 1970 roku przyjeżdżający rano do Stoczni im."Komuny Paryskiej" w Gdyni robotnicy zostali zaskoczeni niemożnością dostania się do otoczonego przez ludowe wojsko zakładu pracy.
Około godz. 6.00 do gęstniejącego tłumu stoczniowców otworzono ogień. Rozpoczął się dzień,który do historii przeszedł jako "CZARNY CZWARTEK".
Tragiczne wydarzenia w Gdyni były konsekwencją niespodziewanej, wprowadzonej przed świętami Bożego Narodzenia podwyżki cen.14 grudnia pierwsi zaprotestowali stoczniowcy i mieszkańcy Gdańska. Ich Pochód, w ramach którego domagali się cofnięcia podwyżki, został po południu zaatakowany przez milicję. Dzień później starcia przybrały na siłę, a strajk rozprzestrzenił się na kolejne miasta Wybrzeża. Rosnący opór społeczeństwa I sekretarz PZPR Władysław Gomułka (dzisiaj jego wnuk nawołuje do nieposłuszeństwa wobec rządu i broni przywilejów podwładnych dziadka) nazwał kontrrewolucją, co otworzyło drogę do użycia siły.
Przeciw protestującym rzucono milicję oraz wojsko, w wyniku czego w Gdańsku padli pierwsi ludzie. Do najbardziej brutalnych walk doszło w Gdyni.16 grudnia wieczorem wicepremier Stanisław Kociołek w wystąpieniu telewizyjnym wezwał gdyńskich robotników do powrotu do pracy. Jednocześnie w sprzeczności z tymi słowami podjęto decyzję o opanowaniu i blokadzie gdyńskiej stoczni przez wojsko. Gdy w odpowiedzi na wezwanie wicepremiera, następnego dnia rano, stoczniowcy zaczęli przyjeżdżać koleją do pracy, użyto przeciw nim broni.
Masakra robotników przerodziła się w wielogodzinne starcia. Wśród poległych znalazł się osiemnastoletni robotnik Zbigniew Godlewski. Jego ciało protestujący przenieśli na drzwiach w procesji ulicami Gdyni. Wydarzenie to zostało uwiecznione w pieśni Krzysztofa Dowgiałły pt. "Ballada o Janku Wiśniewskim".
17 grudnia w Gdyni zginęło łącznie 18 osób. Komuniści w celu spacyfikowania ludności Wybrzeża użyli ok.
27 tys.żołnierzy wyposażonych w czołgi, transportery, samochody, samoloty i śmigłowce.
W konsekwencji tak brutalnej reakcji Grudzień roku 70-ego pochłonął 45 istnień ludzkich, a ponad 1160 osób zostało rannych. W zaniepokojonej tym Moskwie zasugerowano polityczne rozwiązanie konfliktu, z czym 18 grudnia zgodziła się większość Biura Politycznego KC. Decyzja ta oznaczała odsunięcie skompromitowanej i odpowiedzialnej za masakrę ekipy Gomułki i obarczenie jej winą za krwawą pacyfikację.
W rzeczywistości część odpowiadających za masakrę osób, jak np. Wojciech Jaruzelski, znalazło się w zrekonstruowanym kierownictwie partii, na którego czele stanął Edward Gierek.
Post Historia Wczoraj i dziś.
Wieczna Pamięć Ofiarom Wybrzeża!!!
11 lutego 1981r. Gen. Wojciech Jaruzelski został premierem PRL.
3 marca 1981r. Gen. Wojciech Jaruzelski, przebywający w Moskwie na XXVI Zjeździe KPZR, spotkał się z premierem Nikołajem Tichonowem, któremu przekazał "Informację o stanie przygotowań państwa do wprowadzenia stanu wojennego".
27 marca 1981r. Jaruzelski i ówczesny I sekretarz KC PZPR Kania podpisali tajne dokumenty ramowe dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
8 sierpnia 1981r. Do Polski na rozmowy z gen. Wojciechem Jaruzelskim przyjechał sowiecki marszałek Wiktor Kulikow.
To Kulikow jako głównodowodzący Wojskami Państw-Stron Układu Warszawskiego i
I wiceminister obrony ZSRS kontrolował przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku.
Zdj. Gen. W. Jaruzelski i dowódca Zjednoczonych Sił Zbrojnych marsz. W. Kulikow. Warszawa 03.12.1986. Fot. PAP/J. Morek
⬇️
13 grudnia 1981 roku Zawsze będę pamiętać zdradę wobec Narodu polskiego!
Aresztowano 10 131 osób, zabito ponad 100, wyrzucono z Polski ponad 2 mln patriotów!
Pamiętam❗🇵🇱
22 lipca 1983 roku po 586 dniach od nielegalnego wprowadzenia został zniesiony stan wojenny w PRL. W trakcie jego trwania represje dosięgły tysięcy ludzi, którzy byli m.in. internowani, więzieni,poniżani, bici, "przechodzili ścieżki zdrowa", pozbawiani pracy, a kilkadziesiąt osób straciło życie. Kilkaset tysięcy Polaków - tych najbardziej aktywnych i "zagrażających" władzy ludowej wypchnięto za granicę...
Dzień wcześniej przed zniesieniem stanu wojennego rozwiązała się - sprawująca w jego czasie najwyższą władzę - Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na której czele stał Wojciech Jaruzelski (agent służb wojskowych ps. "Wolski").
WRON miała charakter pozakonstytucyjny, posiadała cechy junty wojskowej. Polacy obraźliwie określali ten organ WRON-ą. Niektórym kojarzyło się to z określeniem niemieckiego orła z okresu II wojny światowej, również nazywanego „wroną”. Powstało również kilka pogardliwych piosenek o WRON, takich jak „Zielona WRONa”, „To nic, że kraczą WRONy”, napisanych przez członków „Solidarności”.
Historia Wczoraj i dziś
⬇️
21 kwietnia 1987r. W Moskwie Michaił Gorbaczow i gen. Wojciech Jaruzelski podpisali deklarację o polsko-sowieckiej współpracy w dziedzinie ideologii, nauki i kultury; jedną z jej konsekwencji miało być „wywabianie białych plam” z historii stosunków polsko-sowieckich.
19 sierpnia 1989r. Prezydent Wojciech Jaruzelski powierzył misję tworzenia rządu Tadeuszowi Mazowieckiemu; nowemu premierowi poparcia udzieliła Krajowa Komisja Wykonawcza NSZZ „Solidarność”.
31 grudnia 1989r. Prezydent Wojciech Jaruzelski podpisał pakiet ustaw gospodarczych składających się na tzw. plan Balcerowicza.
29 lipca 1989r. W czasie obradującego w Warszawie XIII Plenum KC PZPR gen. Wojciech Jaruzelski, wybrany kilka dni wcześniej na urząd Prezydenta PRL, złożył rezygnację ze stanowiska I sekretarza KC PZPR. Jego następcą został Mieczysław F. Rakowski.
Zdj. Po lewej stronie Stanisław Ciosek obecny doradca KO. ⬇️
13 kwietnia 1990 roku podczas wizyty prezydenta RP generała Wojciecha Jaruzelskiego w Moskwie miało miejsce przekazanie dokumentów w sprawie Zbrodni Katyńskiej.
Strona radziecka wyraziła przy tej okazji głębokie ubolewanie z powodu, jak to nazwano " jednej z najcięższych zbrodni okresu stalinizmu", obciążając jednocześnie odpowiedzialnością za nią komisarza NKWD Ławrientija Berię i jego zastępcę Wsiewołoda Mierkułowa.
Podczas wizyty Jaruzelski otrzymał z rąk Michaiła Gorbaczowa (obaj na zdjęciu, po środku Józef Czyrek) między innymi kopie list więźniów skierowanych w kwietniu i maju 1940 roku z obozu jenieckiego w Kozielsku do Smoleńska i z obozu w Ostaszkowie do Kalinina (obecny Twer), a także wykaz akt ewidencyjnych jeńców wojennych, których wywieziono z obozu NKWD w Starobielsku. Prezydent ZSRR oficjalnie zlecił wówczas wyjaśnienie sprawy katyńskiej.
Boguś Historia Polski Dzień Po Dniu
28 marca 1996 roku w sądzie w Gdańsku rozpoczął się proces oskarżonych o sprawstwo kierownicze śmierci 44 osób w grudniu 1970 roku.
Na ławie oskarżonych zasiedli: generał armii Wojciech Jaruzelski – szef MON
Kazimierz Świtała – szef MSW
Stanisław Kociołek – wicepremier rządu PRL
generał broni Tadeusz Tuczapski – wiceszef MON generał broni Józef Kamiński – dowódca Pomorskiego Okręgu Wojskowego
generał brygady Stanisław Kruczek – dowódca 8. Dywizji Zmechanizowanej
generał brygady Edward Łańcucki – dowódca 16. Dywizji Pancernej
podpułkownik Mirosław Wiekierka – dowódca 3. Batalionu 55. Pułku Zmechanizowanego
major Wiesław Gop – dowódca plutonu 10 Pułku Wojsk Obrony Terytorialnej
pułkownik Władysław Łomot – dowódca 32. Pułku Zmechanizowanego
podpułkownik Bolesław Fałdasz – zastępca Łomota ds. politycznych
pułkownik MO Karol Kubalica – komendant Szkoły Podoficerskiej MO w Słupsku.
Obrońcy Jaruzelskiego, Świtały i Kociołka złożyli wniosek o umorzenie sprawy, gdyż osoby te „nie podlegają orzecznictwu sądów karnych”, tylko Trybunałowi Stanu. Niespełna miesiąc później Sąd Wojewódzki w Gdańsku w sprawie Grudnia 70 umorzył postępowanie przeciwko Jaruzelskiemu i Świtale, odmówił umorzenia sprawy Kociołka. Prokurator, oskarżyciele posiłkowi oraz obrońca Kociołka wnieśli zażalenie do Sądu Apelacyjnego.
Historia Polski Dzień Po Dniu.
25 maja 2014r. W Warszawie ,,padochł " ( język jego zwierzchników, pl. zdechł ).
Dlaczego ZDRAJCA Jaruzelski nadal na Powązkach?!?!
Szokujące słowa Wałęsy w niemieckim dzienniku! Były prezydent: Jaruzelski i inni chcieli wolnej Polski. Byliśmy na równi patriotyczni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust