czwartek, 14 lipca 2022

Pamiętam, jak zabierali ojca. Miałem wtedy 4,5 roku. Przyszli nad ranem, dom był otoczony. Wyprowadzili go pod karabinem” – Edmund Budelewski, syn.  Powrócił do nas kolejny żołnierz dwóch okupacji, Żołnierz Niezłomny - Bolesław Budelewski ps. "Pług" zamordowany 15 lipca 1948 r. w mokotowskiej katowni na Rakowieckiej.

 


„Pamiętam, jak zabierali ojca. Miałem wtedy 4,5 roku. Przyszli nad ranem, dom był otoczony. Wyprowadzili go pod karabinem” – Edmund Budelewski, syn. 

Powrócił do nas kolejny żołnierz dwóch okupacji, Żołnierz Niezłomny - Bolesław Budelewski ps. "Pług" zamordowany 15 lipca 1948 r. w mokotowskiej katowni na Rakowieckiej.

Urodził się 7 listopada 1910 w Gibałce, powiat ostrołęcki. W czasie okupacji niemieckiej żołnierz Obwodu AK Ostrołęka. Od stycznia 1946 r. w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym, dowódca kompanii terenowej "Gopło" Goworowo NZW placówki w Borawem, podlegającej Komendzie Powiatu „Orawa” czyli Ostrołęka. 

Jego szczątki odnaleziono latem 2012 r. w kwaterze „Ł” Cmentarza Powązkowskiego Wojskowego w Warszawie.

Świadectwo potwierdzające identyfikację Bolesława Budelewskiego odebrał jego syn Edmund 20 lutego 2013 r.

Za Tadeuszem Płużańskim: "syn Edmund miał wtedy cztery lata - "Do dziś pamiętam moment, jak zabierali mi ojca. Potem mamę przez wiele lat wyzywano, że była żoną bandyty. Rodzina wiedziała, że tata został zabity, ale nie wiedziała, gdzie go pochowano. Baliśmy się, że tego nigdy nie uda się ustalić. Jestem szczęśliwy, że dzięki IPN tata będzie miał swój grób”

27 września 2015 r. Bolesław Budelewski został pochowany z honorami w tzw. Panteonie – Mauzoleum Wyklętych Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Miałem zaszczyt uczestniczyć w tej uroczystości wraz z przyjaciółmi z GRH im. Wojciecha Lisa "Mściciela". Napisałem tzw. "Panteon" ponieważ mam nadzieję, że kiedyś na Powązkach stanie prawdziwe, potężny Panteon- Mauzoleum poświęcone pamięci naszych rycerzy.

Cześć i Chwała Bohaterom❗🇵🇱

Post Romuald Rzeszutek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust