Poznajcie Romualda Kuliga, wi臋藕nia I transportu Polak贸w 馃嚨馃嚤馃嚨馃嚤馃嚨馃嚤 do KL Auschwitz 馃嚛馃嚜馃嚛馃嚜馃嚛馃嚜
Urodzi艂 si臋 10 pa藕dziernika 1898 roku w Zakopanem. By艂 dzia艂aczem sportowym i zast臋pc膮 kierownika Sekcji Narciarskiej " Wis艂y ". Kurier tatrza艅ski, uczestnik akcji przerzutowych na teren W臋gier, ochotnik贸w do formuj膮cej si臋 na Zachodzie Armii Polskiej.
Aresztowany przez gestapo za udzia艂 w ruchu oporu, trafia do katowni Podhala " Palace. "
Aresztowany i osadzony w wi臋zieniu w Tarnowie. W przeddzie艅 transportu wywo艂ano z cel wi臋藕ni贸w z przygotowanej wcze艣niej listy. Z tarnowskiego wi臋zienia zostali przewiezieni samochodami ci臋偶arowymi do budynku 艂a藕ni w celu dezynfekcji i k膮pieli. O 艣wicie nast臋pnego dnia przeprowadzono wi臋藕ni贸w ulicami miasta, by wt艂oczy膰 ich nast臋pnie do przygotowanych wcze艣niej wagon贸w.
14 czerwca 1940 roku Romuald Kulig zostaje przywieziony do KL Auschwitz w I transporcie Polak贸w. Od tamtej chwili sta艂 si臋 numerem 103.
Wywieziony w lipcu 1941 roku do zak艂adu eutanazyjnego w Sonnenstein. Zabity tlenkiem w臋gla.
Zgin膮艂 w komorze gazowej 29 lipca 1941 roku.
.................................................................................................................................
Niniejszy tekst powsta艂 na bazie 藕r贸de艂, do kt贸rych zdo艂ali艣my dotrze膰.
Chcemy je zweryfikowa膰, a tak偶e pozyska膰 wszelkie inne informacje i materia艂y (dokumenty, fotografie, zachowane wspomnienia i relacje, wywiady i artyku艂y prasowe lub wi臋ksze publikacje, itp.) o ka偶dej z postaci uczestnik贸w pierwszych transport贸w do KL Auschwitz oraz innych polskich wi臋藕niach tego obozu; zar贸wno o ich losach przed i w trakcie pobytu w obozie, jak i o p贸藕niejszych losach tych, kt贸rzy prze偶yli.
Wszystkie osoby i instytucje, kt贸re mog膮 nam pom贸c, prosimy o kontakt: Projekt14Czerwca@gmail.com
#14czerwca #KLAuschwitz #Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjeste艣myPami臋ci膮 #EuropeanUnion
Brak komentarzy:
Prze艣lij komentarz
#PolishHolokaust