9 grudnia 1939r. na polecenie Sierowa NKWD aresztowała we Lwowie 2 tys. polskich oficerów, których osadzono w poklasztornym więzieniu przy ul. Kazimierzowskiej, tzw. Brygidkach, a potem wywieziono do Rosji i zamordowano. Był to kolejny etap procesu sowietyzacji Kresów i eksterminacji polskich elit. Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej w okresie między wrześniem 1939 a czerwcem 1941 r. oddziały NKWD aresztowały na Kresach ok. 107 tys. obywateli RP. Represje dotknęły też rodziny zatrzymanych. W kolejnych miesiącach wiele z nich zesłano na Wschód.
5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych. Kilkanaście dni później szef NKWD Ławrientij Beria wydał rozkaz przewiezienia ponad 3 tys. polskich więźniów z więzień zachodniej Ukrainy i podobnej liczby z zachodniej Białorusi do więzień w Charkowie, Chersoniu i Kijowie. Transporty miały dotrzeć do tych miast w ciągu najwyżej dziesięciu dni. Wykonanie tego rozkazu Beria powierzył Sierowowi i szefowi Zarządu Więziennictwa NKWD Pawłowi Zujewowi. W ramach operacji planowano również „rozładowanie” docelowych więzień przez zesłanie ok. 3 tys. więźniów do syberyjskich obozów pracy.
Zdj. Lwów, więzienie „Brygidki”, wygląd współczeny Fot. Stanisław Kosiedowski/wikipedia.org
⬇️
#Polishholokaust #WW2 #WorldWarTwo #sowieckieZbrodnie #NKWD #SovietInvasion #ArmiaCzerwona #komunizm #NewerForget #RedArmy #JewishNKWD #Stalin #Beria #Katyń #17września1939 #1września1939 #RibbentropMołotow #ПамятаємоПравду #Нацисты #Россия #краснаяармия #Нквд #светскиесволочи #Lwów
Nie mogli ich wywieźć do Rosji, bo w tym czasie takie państwo nie istniało. To nie jest to samo i trzymajmy się faktów historycznych.
OdpowiedzUsuń