wtorek, 18 kwietnia 2023

19 kwietnia 1942 roku do prowadzonego przez niemiecką wdowę gospodarstwa rolnego w Lesum w oklicach Bremy trafił pochodzący z Fałkowa w województwie świętokrzyskim 17 letni chłopiec Walerian Wróbel (zdjęcie). 8 lipca 1942 roku sąd niemiecki skazał go jako "szkodnika narodu niemieckiego" na karę śmierci.

 


19 kwietnia 1942 roku do prowadzonego przez niemiecką wdowę gospodarstwa rolnego w Lesum w oklicach Bremy trafił pochodzący z Fałkowa w województwie świętokrzyskim 17 letni chłopiec Walerian Wróbel (zdjęcie).

Jego dramat rozpoczął się już w roku 1939, kiedy to został zbombardowany jego rodzinny dom. 8 kwietnia 1942 roku, niespełna tydzień po swoich 17 urodzinach został aresztowany przez Niemców i trafił do wspomnianego już gospodarstwa. Zaledwie po tygodniu pobytu podjął pierwszą próbę ucieczki. Został złapany i zwrócony niemieciej gospodyni. Trzy dni później, 29 kwietnia 1942 roku podjął kolejną bardziej spektakularną próbę odzyskania wolności. Dla odwrócenia uwagi podpalił siano w stodole, co Niemka od razu zauważyła. Doniosła o tym fakcie Gestapo, które 2 maja 1942 roku przesłuchało chłopca. Zeznał wtedy:

"29 kwietnia w godzinach popołudniowych podłożyłem ogień w szopie wdowy, abym mógł opuścić to miejsce pracy. Nie myślałem wtedy o 8 cielętach, które spaliłyby się w oborze". Przyznał się również do kradzieży butów i dętki od roweru.

Powyższe, wydawać by się mogło nie stanowiące żadnego zagrożenia dla Niemców wydarzenia miały tragiczny wpływ na dalsze losy Waleriana. 28 czerwca 1942 roku trafił do obozu koncentracyjnego w Neungamme, gdzie ciężko pracował przy budowie liczącego 600 metrów tunelu. 

8 lipca 1942 roku sąd niemiecki skazał go jako "szkodnika narodu niemieckiego" na karę śmierci. Następnego dnia chłopak potajemnie napisał list pożegnalny do swoich rodziców, do którego dołączył samodzielnie przez siebie wykonany rysunek głowy końskiej. List udało się przemycić z więzienia i dostarczyć rodzicom. Został zgilotynowany w Hamburgu 25 sierpnia 1942 roku. W 250 miejscach, na ulicach Bremy rozwieszono obwieszczenia publicznie informujące o wykonaniu egzekucji na Wróblu mające służyć zastraszeniu.

Boguś Historia Polski Dzień Po Dniu

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust