23 września 1939r. do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück przybył pierwszy transport Polek. Liczbę uwięzionych Polek szacuje się na ok. 40 tys., przeżyło ok. 8 tys. Niemcy dokonywali na więźniarkach pseudomedycznych eksperymentów.
Fragment wspomnień Stanisławy Śledziejowskiej -Osiczko (zdjęcie), od 23 września 1941 roku więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbrueck, przekazanych Instytutowi Pamięci Narodowej:
„Nasze prywatne życie skończyło się po wejściu do łaźni. Zmieniłyśmy wygląd zewnętrzny, często były golone głowy. Żadna z nas nie miała wszy. Później zorientowałyśmy się, że piękne, gęste i długie włosy były ścinane do gołej skóry, do tzw. glacy. Nie chodziło tylko o to, aby kogoś upokorzyć, bardziej chodziło o te włosy. Wiele rzeczy się z nich robiło. Te, które pracowały w warsztatach artystycznych, robiły piękne rzeczy z tych włosów (...) Któregoś dnia wezwano nasz blok lubelski i warszawski na plac przed rewirem [szpitalem obozowym – przyp. red.]. Dwóch panów przechadzało się między rzędami i przyglądali się nam. Oglądali nasze nogi. Kilka z nas wybrano i kazali przejść na bok. [...] Po kilku miesiącach pierwsza poszła Wanda Półtawska. Poszło ich chyba pięć. [...] Pierwsze operacje były krótkie, zakażeniowe. Boże, jak one cierpiały! Zakażenia powodowały bardzo wysoką gorączkę, ponad 40 stopni. Były zamknięte, nikt do nich nie dochodził. Miały wodę i w południe dostawały zupę. Same musiały sobie pomagać, zajmować się. [...] Jak mnie wyczytano, byłam już psychicznie przygotowana, wiedziałam, że idę na operację albo na rozwałkę”.
Post Historia Polski Dzień Po Dniu.
⬇️
https://polishholokaust.blogspot.com/2022/09/oboz-koncentracyjny-w-ravensbruck-zosta.html?m=1
#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Ravensbrueck #KLRavensbrueck
#Ravensbrück #KLRavensbrück
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
#PolishHolokaust