czwartek, 22 września 2022

Obóz koncentracyjny w Ravensbrück został założony z myślą o więzieniu tam kobiet. Niemcy osadzali w obozie również mężczyzn i dzieci. Pierwsze Polki z terenów III Rzeszy trafiły do obozu 23 września 1939r. Niemcom zależało na wyniszczeniu osób rozwiniętych intelektualnie, które wybijały się spośród innych w lokalnych społecznościach. Pierwszymi osadzonymi były działaczki oświatowe oraz przedstawicielki towarzystw polskich (np. Związku Polaków w Niemczech, Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech itp.).

 Niemiecki obóz koncentracyjny w Ravensbrück, Konzentrationslager Ravensbrück (1939-1945). 



Obóz koncentracyjny w Ravensbrück został założony z myślą o więzieniu tam kobiet. Niemcy osadzali w obozie również mężczyzn i dzieci. Pierwsze Polki z terenów III Rzeszy trafiły do obozu 23 września 1939r. Niemcom zależało na wyniszczeniu osób rozwiniętych intelektualnie, które wybijały się spośród innych w lokalnych społecznościach. Pierwszymi osadzonymi były działaczki oświatowe oraz przedstawicielki towarzystw polskich (np. Związku Polaków w Niemczech, Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech itp.). Po wybuchu II wojny światowej pierwszy transport Polek z terenów okupowanych przez Niemców miał miejsce 2 listopada 1939. Były to głównie członkinie Polskiego Związku Zachodniego, Przysposobienia Wojskowego itp. Przez cały okres okupacji Niemcy wciąż przywozili do obozu w Ravensbrück kolejne grupy Polek. Ostatnie ich transporty były związane z pacyfikacją Powstania Warszawskiego i odbywały się sierpień – wrzesień 1944. Szacuje się, iż przez obóz w Ravensbrück przewinęło się około 40 000 Polek, które stanowiły najliczniejszą grupę osadzonych. Około 32 000 z nich zostało zamordowanych w obozie. Większość polskich więźniarek stanowiły: nauczycielki, kadra naukowa uniwersytetów, urzędniczki, lekarki oraz inne należące do wyższej warstwy społeczeństwa. Więźniarki umierały z głodu, zimna i wycieńczenia. Niemcy mordowali kobiety pojedynczo oraz masowo podczas egzekucji bądź wysyłania do komór gazowych. Grupy młodych Polek były poddawane eksperymentom medycznym, których w większości nie przeżywały, bądź zostawały kalekami do końca życia.


Zdjęcia przedstawiają tablicę pamiątkową na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, upamiętniającą ofiary zbrodni niemieckiej na Polkach.

                                            ⬇️

https://polishholokaust.blogspot.com/2022/09/23-wrzesnia-1939r-do-niemieckiego-obozu.html?m=1

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Ravensbrueck #KLRavensbrueck

#KonzentrationslagerRavensbrück

#Ravensbrück #KLRavensbrück 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust