niedziela, 11 grudnia 2022

12 grudnia 1940 roku na terenach zagarniętych bezprawnie przez Związek Sowiecki w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow odbyły się wybory do rad szczebla terenowego sowieckich republik związkowych Ukrainy i Białorusi legitymizujące okupację ziem polskich przez Sowiety.

 


12 grudnia 1940 roku na terenach zagarniętych bezprawnie przez Związek Sowiecki w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow odbyły się wybory do rad szczebla terenowego sowieckich republik związkowych Ukrainy i Białorusi legitymizujące okupację ziem polskich przez Sowiety.

Okupacja przez Armię Czerwoną po agresji ZSRS na Polskę 17 września 1939, a następnie aneksja okupowanego terytorium II Rzeczypospolitej przez ZSRS w formie włączenia do sowieckich republik związkowych, zgodnie z ustaleniami traktatu o granicach i przyjaźni pomiędzy III Rzeszą Niemiecką a Sowietami z dnia 28 września 1939 r., będącego modyfikacją paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r.


W świetle prawa międzynarodowego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej okupowane i anektowane przez ZSRS (jak niektórzy chcą nawet dzisiaj - WYZWOLICIELI), podobnie jak terytorium Rzeczypospolitej Polskiej anektowane przez III Rzeszę Niemiecką, stanowiły nadal integralną część Rzeczypospolitej Polskiej i nie mogły być uznane jako zgodne z prawem przez żadne państwo na Świecie!


W następstwie niemieckiej i sowieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 terytorium Polski zostało podzielone między Niemcy i ZSRS. Oba reżimy były wrogo nastawione do polskiej kultury oraz polskiego społeczeństwa i miały na celu ich zniszczenie. Przed Operacją Barbarossa Niemcy i ZSRR prowadziły skoordynowane działania związane z ich polityką na obszarze Polski, najbardziej widoczne w czterech konferencjach Gestapo-NKWD, gdzie omówione zostały plany walki z polskim ruchem oporu i zniszczenia Polski.


W dniu 28 września 1939 roku ZSRR i Niemcy zmieniły tajne ustalenia z paktu Ribbentrop-Mołotow. Według tych ustaleń, często nazywanych IV rozbiorem Polski, granice zostały ustalone wzdłuż linii Pisa, Narew, Bug i San, a tereny na zachód od tej linii zostały przeniesione do niemieckiej strefy wpływów, dając więcej terytorium Niemcom. ZSRS przejął więc 52,1% terytorium Przedwojennej Polski (około 200 tys. km²!), z ponad 13,7 mln osób. Około: 38% Polaków (5,1 mln), 37% Ukraińców, 14,5% Białorusinów, 8,4% Żydów, 0,9% Rosjan, 0,6% Niemców oraz 336 tys. uchodźców (różnych narodowości, głównie Polaków i Żydów) z terenów, które znalazły się pod okupacją niemiecką.


W okresie między agresją ZSRS na Polskę i okupacją jej wschodnich województw przez Armię Czerwoną a ich formalną aneksją przez ZSRS (17 września – 2 listopada 1939) funkcjonowała na obszarach okupowanych tymczasowa administracja na quasi-państwowych terytoriach tzw. Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy. 


22 października 1939 roku odbyły się "wolne wybory" do Zgromadzenia Ludowego Zachodniej Białorusi utworzonego przez władze sowieckie. Kampania wyborcza i wybory odbywały się w atmosferze terroru. Głosować można było jedynie na wyznaczonych z góry kandydatów, a w komisjach zasiadali umundurowani funkcjonariusze NKWD. Według sfałszowanych wyników frekwencja wyniosła 96,7%, a na kandydatów promowanych przez Sowietów oddano 90% głosów. Wyłonione w ten sposób Zgromadzenie Ludowe obradowało w dniach 28–30 października w Białymstoku pod hasłem "śmierć białemu orłowi" Zgromadzenie Ludowe wystąpiło z „prośbą” do Rady Najwyższej ZSRS o włączenie Zachodniej Białorusi w skład Białoruskiej SRR. 2 listopada Rada Najwyższa ZSRS uchwaliła akceptację wniosku Zgromadzenia Ludowego Zachodniej Białorusi i przyłączyła ją do Białoruskiej SRR, a tym samym do Związku Sowieckeigo.


Jednocześnie 26 października 1939 roku ZSRS przekazał Wilno wraz z okręgiem Litwie, lecz po włączeniu Litwy 3 sierpnia 1940 roku również i ten obszar znalazł się w granicach ZSRS. W skład Zachodniej Białorusi weszły polskie województwa: białostockie, nowogródzkie, poleskie, wileńskie bez Wilna i północno-wschodnie fragmenty warszawskiego. Tymczasową stolicą Zachodniej Białorusi został Białystok. 


22 października 1939 roku odbyły się wybory do Zgromadzenia Narodowego Ukrainy Zachodniej, a już w dniach 26-28 października 1939 – w lwowskim gmachu Teatru Wielkiego obradowało Zgromadzenie Narodowe Ukrainy Zachodniej, które przegłosowało rezolucję w sprawie przyłączenia Ukrainy Zachodniej do Ukraińskiej SRR, a tym samym do ZSRS. Również i ten wniosek Rada Najwyższa ZSRS „zaakceptowała” 1 listopada 1939. W skład Zachodniej Ukrainy weszły polskie województwa: tarnopolskie, stanisławowskie, wołyńskie oraz wschodnia część lwowskiego z samym Lwowem – który też został tymczasową stolicą Zachodniej Ukrainy. 


Wcielenie wschodnich terenów II Rzeczypospolitej było jednostronnym aktem aneksji i do roku 1945 nie zostało międzynarodowo uznane. Początkowo sowiecka okupacja zyskała poparcie wśród niektórych mniejszości narodowych, które uważały politykę II RP za nacjonalistyczną. Znaczna część ludności ukraińskiej początkowo z zadowoleniem przyjęła próby zjednoczenia z resztą Ukrainy.

Pierwszym zadaniem realizowanym przez władze sowieckie była depolonizacja okupowanego terytorium. Dokonano jej przez eksterminację przywódczych grup społeczeństwa polskiego: ziemiaństwa i inteligencji oraz masowe deportacje w głąb ZSRS, obejmujące setki tysięcy rodzin inteligenckich, wojskowych, policji i bogatszych rolników. 

W ten sposób w ciągu 21 miesięcy okupacji zostały zapoczątkowane, a często dokonane zmiany społeczne, kulturowe, ekonomiczne i narodowe. Ogromna część deportowanych – jak się ocenia około jednej trzeciej – nie powróciła już do kraju...


W latach 1939–1941 Sowieci aresztowali i więzili około 500 000 Polaków, w tym byłych urzędników, oficerów i innych „wrogów ludu”– duchownych. Było to około 10% wszystkich dorosłych mężczyzn. Sowieci również wymordowali około 65 000 Polaków.


Łącznie w okresie II wojny światowej tereny włączone do Ukraińskiej SRR straciły 2,321 mln ludności (31,8%).


W jednym planowym mordzie NKWD wykonywało wyroki śmierci na 21 768 Polakach, a wśród nich na politykach, urzędnikach rządowych, intelektualistach oraz na 14 471 polskich oficerach. 4254 ofiary tego mordu zostały odkryte w lesie katyńskim w 1943 roku przez Niemców, którzy następnie zgłosili sprawę do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w celu neutralnego zbadania zwłok i potwierdzenia sowieckiej winy. Po dokonaniu inwazji na Polskę Związek Sowiecki przestał uznawać Państwo Polskie i nie traktował polskich więźniów wojskowych jako jeńców wojennych, ale jako ... rebeliantów przeciwko nowemu rządowi Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi!


Elementami legitymizowania aneksji, poza wspomnianymi wyżej (pseudo)wyborami z 22 października 1939 r., były dwa kolejne wybory - z 24 marca 1940 r. (do Rad Najwyższych ZSRS oraz republik związkowych Ukrainy i Białorusi) oraz z 12 (lub według innych danych 15) grudnia 1940 r. (do rad szczebla terenowego), z oficjalną frekwencja ponad 90 %.

Wiele środowisk lewicowych na zachodzie, ale też w Polsce i putinowskiej Rosji do dziś posługuje się tą kłamliwą narracją.

Post Historia Wczoraj i dziś. 

Na fot.: Mapa tzw. Zachodniej Białorusi i Białoruskiej SRR z 1940 r.

#Polishholokaust #WW2 #WorldWarTwo #sowieckieZbrodnie #NKWD #SovietInvasion #ArmiaCzerwona #komunizm #NewerForget #RedArmy #JewishNKWD #Stalin #17września1939 #1września1939 #RibbentropMołotow #swołocz #Rosja #ZiemieUtracone #ПамятаємоПравду #Нацисты #Россия #краснаяармия #Нквд #светскиесволочи 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust