piątek, 16 grudnia 2022

17 grudnia 1939r. Na podstawie rozporządzenia Generalnego Gubernatora Hansa Franka powołana została Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa (od koloru mundurów funkcjonariuszy nazywana również „granatową policją”). Była to formacja policyjna podporządkowana lokalnym komendantom niemieckiej policji porządkowej Ordnungspolizei. Zgodnie z rozporządzeniem do Policji rekrutowano przedwojennych polskich policjantów pod groźbą kary śmierci.

 


17 grudnia 1939r. ma mocy rozporządzenia Hansa Franka utworzono Policję Polską Generalnego Gubernatorstwa, zwaną od kolorów mundurów jej funkcjonariuszy Policją Granatową. Podlegała ona niemieckiej policji porządkowej.


Do zgłaszania się do tej formacji zobowiązani zostali pod karą śmierci funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej. Zadaniem „policji granatowej” było utrzymywanie porządku publicznego. W swojej działalności podlegała niemieckiej policji porządkowej – Ordnungspolizei. Formacja ta była bowiem stworzona przez okupanta niemieckiego, przez niego kierowana i jemu podporządkowana, natomiast wśród zachowań funkcjonariuszy odnajdujemy przykłady pozytywne i negatywne.



Na zdjęciu(1 i 2) funkcjonariusze kontrolujący ceny na straganach na Rynku Głównym w Warszawie i przeprowadzający staruszkę przez ulicę.

                                          ⬇️

http://www.sww.w.szu.pl/index.php?id=prawo_sluzby_policyjne_i_porzadkowe_na_okupowanych_ziemiach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust