środa, 21 grudnia 2022

❗️22 grudnia 1944 r. we wsi Zawadówka pow. Podhajce Ukraińcy maszerując na rzeż wsi Tousobaby wymordowali 46 Polaków oraz w osiedlu Huta Zawadowska 15 Polaków, łącznie 61 osób; wśród ofiar były kobiety i dzieci. Najmłodsze zamordowane dziecko to 5-tygodniowy Stanisław Skalski.

 


❗️22 grudnia 1944 r. we wsi Zawadówka pow. Podhajce Ukraińcy maszerując na rzeż wsi Tousobaby wymordowali 46 Polaków oraz w osiedlu Huta Zawadowska 15 Polaków, łącznie 61 osób; wśród ofiar były kobiety i dzieci. Najmłodsze zamordowane dziecko to 5-tygodniowy Stanisław Skalski.



Ukraińscy rezuni "po drodze" grabili i palili polskie gospodarstwa. Spalili także most. "Grupa wsparcia" stacjonująca w tej wsi, licząca 18 osób została znienacka rozbrojona - 6 osób zabito. 


✔️W 2016 r. w ramach akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" grupa wolontariuszy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Ludowa Polskiego pojechała na Ukrainę. Zostały jej przydzielone dwa cmentarze w miejscowości Zawadówka i Markowa. Opiekun grupy, Pani Wioleta Stupnicka relacjonuje:



"Cmentarze te były bardzo zaniedbane i zarośnięte. Nie wiadomo było, czy w gąszczu drzew i krzewów są jeszcze jakieś zachowane mogiły. Praca była bardzo ciężka i żmudna. Gdyby nie sprzęt typu: piły spalinowe, kosy spalinowe z tarczami, siekiery i maczety nie udałoby się oczyścić m.in. całego cmentarza w Zawadówce. Każda odkryta figura przynosiła ogromną satysfakcję wolontariuszom. Dużym wyzwaniem było również odkrycie i uporządkowanie zbiorowej mogiły w Zawadówce, w której w 1944 roku zostało pochowanych ponad 40 osób. Mogiła nie tylko była porośnięta drzewami i krzewami, ale również znajdował się na niej śmietnik. Niektórzy mieszkańcy nie wiedzieli nawet, że jest to miejsce pochówku zamordowanych Polaków. Miejsce to zostało wskazane przez mieszkańca Zawadówki z pochodzenia Polaka, który był obecny na pogrzebie.



Cmentarze znacznie różniły się od siebie wielkością. Polski cmentarz w Zawadówce jest niewielki, dlatego udało się go całkowicie oczyścić. Cmentarz w miejscowości Markowa jest dużych rozmiarów, rozciągnięty na obszarze kilku hektarów i nie sposób było w tak krótkim okresie czasu dotrzeć do jego wszystkich części.



Dla mnie jako opiekuna grupy, cmentarz w Zawadówce jest szczególnie ważny, gdyż w zbiorowej mogile spoczywa ciotka mojego ojca wraz z całą rodziną. Odnalazłam również nagrobek mojego stryja Bronisława Stupnickiego – brata mojego dziadka. Dzięki tym odkryciom, moim osobistym przeżyciom oraz opowieściom mieszkańca Zawadówki, który był świadkiem mordów, młodzież mogła doświadczyć prawdziwej lekcji historii".


Zdj. z porządkowania cmentarzy

Post Agnieszka Marciniuk

#UkraińskieLudobójstwo #Barbarian #UkrainianBarbarian #ToMyjesteśmyPamięcią #PlomienBraterstwa #ПолумяБратерства


#NeverAgain #WeRememberTheFact #ПамятаємоПравду #Reparacje #UkrainianReparationsForPoland #Odszkodowania #CzasZapłatyZaRzeź !!! #Polishholokaust #WW2 #WorldWarTwo #Wołyń #Kresy #UkrainianMurdered #OUN #UPA #UA #Ludobójstwo #Genocidum #Genocide #GenocidumAtrox #UkrainianCrimes #UkrainskieZbrodnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust