niedziela, 9 października 2022

10 października 1944 roku do obozu przejściowego w Pruszkowie – Dulagu 121 – trafił ostatni transport z warszawiakami opuszczającymi miasto po zakończeniu Powstania. Tego dnia Niemcy wysłali też pierwszy transport do KL Auschwitz.



 10 października 1944 roku do obozu przejściowego w Pruszkowie – Dulagu 121 – trafił ostatni transport z warszawiakami opuszczającymi miasto po zakończeniu Powstania. 





Widok mieszkańców stolicy dźwigających dobytek na plecach i smutek w sercach wywołuje wrażenie nawet dzisiaj. Zajrzyjcie dziś na naszą stronę internetową, gdzie prezentujemy bogatą kolekcję zdjęć z Pruszkowa. Każde w najwyższej jakości i z merytorycznym opracowaniem.

                                              ⬇️

https://www.1944.pl/artykul/tedy-przeszla-warszawa.-powstania-warszawskie,5220.html

Post Muzeum Powstania Warszawskiego


10 sierpnia 1944r. w makabrycznej drodze w bydlęcych wagonach wyruszyły z Dulagu 121 pierwsze transporty ludności cywilnej do piekła KL Auschwitz Birkenau. 

12 sierpnia do KL Auschwitz dotarł pierwszy transport Polaków deportowanych przez Niemców z powstańczej Warszawy, z obozu przejściowego w Pruszkowie: 1984 mężczyzn oraz 3853 kobiet. W sierpniu i wrześniu 1944r do niemieckiego obozu zostało deportowanych blisko 13 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci, od niemowląt do osób w podeszłym wieku. Niektórzy mieli ponad 80 lat. Wśród deportowanych było wiele osób rannych, chorych, poparzonych, w bardzo złym stanie psychicznym na skutek przerażających przeżyć, których byli świadkami. W transportach były kobiety z kilkutygodniowymi niemowlętami, kobiety cieżarne (pierwsze porody warszawianek były już na poczatku września 1944r. odbierała je Stanisława Leszczyńska nr obozowy 41335). Ich droga wiodła przez obóz przejściowy w Pruszkowie, przez rampę w Birkenau do baraków więżniarskich. 

 Dziś szczególnie mocno pamiętajmy o Nich.

Post #14czerwca

#Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion #Werhmacht #SS #derDeutschenKultur #Dulag121 #KLAuschwitz 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust