niedziela, 2 października 2022

2 października 1919 roku w Nawojowej koło Nowego Sącza urodził się Antoni Wykręt, jeden z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz.


 


  Poznajcie Antoniego Wykręta. Urodził się 2 października 1919 roku w Nawojowej koło Nowego Sącza. Był absolwentem szkoły podchorążych. Oficer rezerwy Wojska Polskiego. Aresztowany i osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

     14 czerwca 1940 roku Antoni Wykręt zostaje przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 613.

    9 września 1944 roku ucieka z KL Auschwitz pięciu Polaków. Wśród nich trzech więźniów z pierwszego transportu – Stanisław Maliński nr 69, Stanisław Furdyna nr 193 i Antoni Wykręt nr 613. Wszyscy postanawiają przeciwstawić się okupantowi niemieckiemu. Zasilają szeregi oddziału AK „ Sosienki '' pod dowództwem Jana Wawrzyczka. 3 grudnia 1944 roku na skutek zdrady esesmana z którym prowadzono pertraktacje w sprawie dostarczenia broni wywiązuje się potyczka pod Oświęcimiem. Akcja zapoczątkowana w Budach – Borze w domu Zdrowaków, rodziny mocno zaangażowanej w działalność konspiracyjną. 

     Do domu Zdrowaków zostaje wrzuconych kilka granatów - wybucha pożar. Esesmani wyciągają Antoniego Wykręta. Wrzucony na ciężarówkę ma trafić z powrotem do obozu na publiczną egzekucję. Ciężarówka rusza. Antoni nie tracąc nadziei uwalnia ręce z więzów i przy jednym z zakrętów, gdy ciężarówka zmniejsza szybkość, wyskakuje z niej do rowu. Esesmani otwierają ogień, a kierowca dodaje gazu podejrzewając atak partyzantów. Brak komunikacji uratował Antoniemu życie, jednak całą rodzinę Zdrowaków aresztowano. 

      Ze złamanym nosem i obojczykiem Antoni Wykręt ukrywał się w domu rodziny Niklów w Skidziniu koło Brzeszcz. Po wojnie zmienił nazwisko na Andrzejewski i wyjechał do Kanady. 

       Zmarł w 1995 roku.

Post Sebastian Śmietana Snajper 

#14czerwca #KLAuschwitz #Polishholokaust #GermanDeathCamps #StratyWojenne #NiemieckieZbrodnie #DeutscheVerbrechen #GermanCrimes #WW2 #WorldWarTwo #ReparationsForPoland #MadeInGermany #ToMyjesteśmyPamięcią #EuropeanUnion 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust