czwartek, 9 lutego 2023

10 lutego przypada rocznica śmierci prof. Feliksa Konecznego, wybitnego polskiego uczonego i narodowca.

 


10 lutego przypada rocznica śmierci prof. Feliksa Konecznego, wybitnego polskiego uczonego i narodowca.


Feliks Koneczny urodził się 1 listopada 1862 roku w Krakowie, gdzie skończył gimnazjum i Uniwersytet Jagielloński. W 1888 roku uzyskał doktorat na wydziale filozofii. W 1920 roku otrzymał habilitację z dziejów Europy Wschodniej i w tym samym roku, w czerwcu, został mianowany profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a w październiku profesorem zwyczajnym.

W Wilnie spędzil 9 lat. Stał się "niewygodny" dla rządów sanacyjnych wyrażając swój pogląd, że niektóre metody tego reżimu są podobne do działań rosyjskich. W październiku 1929 roku został usunięty z katedry uniwersyteckiej i przeniesiony na emeryturę. Powrócił do Krakowa, gdzie został później powołany na katedrę Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W wyniku jego pracy powstała nauka porównawcza o cywilizacjach. Koneczny był popularyzatorem wielkości i pierwszeństwa cywilizacji łacińskiej, zachodnioeuropejskiej, którą wytworzył Kościół Katolicki; był przekonany, że naród polski jest jednym z przodujących narodów w cywilizacji łacińskiej.

Jego olbrzymi dorobek naukowy zawiera prace badawcze z antropologii, socjologii, filozofii, teologii, etnologii, psychologii, historii i prawa i liczy 26 tomów, ponad 300 artykułów, broszur i odbitek.

Rejestr ten nie ukazuje jednak rzeczy najistotniejszej: osobowego i moralnego wymiaru jego działalności.

Feliks Koneczny twórca historiozofii polskiej, myśliciel katolicki, profesor uniwersytecki - był w najdonioślejszym tego słowa znaczeniu: humanista.

Droga życiowa Konecznego obfitowała we wzloty i upadki, triumfy i tragedie. Pomimo trudności wywalczył on sobie jednak duchową niezależność, był niezłomny i wierny swym wartościom. Przez całe życie uważał, że „tylko liche charaktery uginają się pod prześladowaniem, ludzie zacni nabierają jeszcze więcej hartu i jeszcze mocniej przywiązują się do swych ideałów".

Zmarł 10 lutego 1949 roku w Krakowie. 

Post PRAWI Patrioci Narodu Polskiego im Romana Dmowskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

#PolishHolokaust